StoryEditor

Západnú časť Česka zasiahli silné búrky

23.06.2023, 06:42
Autor:
TASRTASR

V Prahe musela neplánovane pristáť letecká linka z Londýna do Mníchova, rovnako ako let z Osla do Mníchova, keďže letecká prevádzka najmä nad nemeckou spolkovou krajinou Bavorsko je pre nepriaznivé počasie obmedzená.

Očakávané silné búrky, pred ktorými opakovane varovali meteorológovia, dorazili vo štvrtok neskoro večer do Česka. Na západe republiky sa okolo 23.00 h vyskytla aj supercela. Nie je možné vylúčiť ani vznik tornád alebo záplavy, ktoré zasiahli susedné Nemecko.

Búrky sa začali pred 22.00 h nad hraničným priechodom Rozvadov v okrese Tachov.

Supercela prešla okresom Sokolov. Najvyšší stupeň varovania platí pre západnú polovicu Čiech, konkrétne pre Prahu, Karlovarský, Plzenský, Úsťanský a Liberecký kraj, ako aj časti Stredočeského a Juhočeského kraja, a to od 18.00 h vo štvrtok do 04.00 h v piatok, informovali webové Novinky.cz.

V Prahe musela medzitým neplánovane pristáť letecká linka z Londýna do Mníchova, rovnako ako let z Osla do Mníchova, keďže letecká prevádzka najmä nad nemeckou spolkovou krajinou Bavorsko je pre nepriaznivé počasie obmedzená.

Hlavné mesto Česka zasiahla búrka sprevádzaná hustým dažďom a bleskami okolo 00.47 h.

V Plzni sa búrky objavili po 23.00 h. Sprevádzal ich silný vietor a dážď. Zhruba v rovnakom čase sa búrky prihnali aj do okresu Cheb. V Plzenskom kraji mali hasiči do polnoci 26 výjazdov, najmä z dôvodu popadaných stromov na komunikáciách.

Na železničnej trati medzi mestami Planá a Domažlice je kalamita, pre ktorú až do rána nepôjdu vlaky.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) po polnoci uviedol, že hoci sa stále vyskytujú intenzívne búrky najmä v Karlovarskom a Úsťanskom kraji, búrky neboli také extrémne, ako sa predpokladalo. "Dôvodom bude zrejme mocnosť zádržnej vrstvy a tiež absencia prúdenia vo výške zhruba troch kilometrov. Naďalej je však potrebné dávať si pozor na lokálne búrky," varoval ČHMÚ.

Okolo polnoci sa silné búrky vyskytovali najmä v Karlovarskom kraji a v okrese Rakovník, kde by mohli padať aj veľké krúpy; niekde majú dosahovať až veľkosť tenisových loptičiek. Búrky tiež sprevádza veľmi vysoká blesková aktivita.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
25. september 2023 03:50