StoryEditor

Podľa maďarskej vlády obmedzuje Ukrajina práva maďarskej menšiny

22.06.2023, 15:13
Autor:
TASRTASR

Maďarský vládny predstaviteľ požiadal Európsku úniu, aby záležitosť zaradila do svojej agendy a podnikla zmysluplné kroky s cieľom prinavrátiť práva ukrajinských Maďarov.

Maďarská vláda vyzvala Ukrajinu, aby prestala obmedzovať práva maďarskej menšiny žijúcej na jej území. Oznámil to vo štvrtok predstaviteľ maďarského ministerstva zahraničných vecí Tamás Menczer na tlačovej konferencii, informuje agentúra MTI.

Nedávne zmeny na Ukrajine v oblasti vzdelávania, jazyka a zákonov o menšinách sú podľa Menczera "vzájomne prepojené a plne v rozpore s bilaterálnymi a medzinárodnými dohodami Ukrajiny a všetkými európskymi hodnotami."

image

EÚ potrebuje teraz Balkán viac, než naopak, vyhlásil Orbán v Sarajeve

Menczer požiadal Európsku úniu, aby záležitosť zaradila do svojej agendy a podnikla zmysluplné kroky s cieľom prinavrátiť práva ukrajinských Maďarov.

"Pre Brusel majú prisťahovalci a rôzne sexuálne menšiny rovnakú dôležitosť, bolo by načase zaoberať sa aj takým problémom, ktorý je mimoriadne vážny a je skutočným problémom ochrany menšín," podčiarkol Menczer. Ostro kritizoval nedávno prijaté novely ukrajinského školského zákona, jazykového zákona a zákona o menšinách.

image

Maďarsko obmedzilo práva migrantov, keď museli žiadať o azyl na ambasádach, rozhodol Súdny dvor EÚ

Ukrajinský školský zákon podľa jeho vyjadrenia berie maďarským študentom právo a možnosť študovať v materinskom jazyku, jazykový zákon obmedzuje používanie materinského jazyka aj v iných oblastiach, povinne vyžaduje výhradné používanie štátneho jazyka v oblastiach verejného života, kultúry, tlače a úradnej správy. Kyjev tiež podľa neho neuzavrel ani zmeny právnych predpisov v oblasti menšín, ako to vyžadovala Benátska komisia.

"Maďarsko, ani maďarská vláda nemôžu podporiť euroatlantické integračné úsilie Ukrajiny, kým bude pokračovať v porušovaní práv menšín, a kým nenavráti doterajšie práva maďarskej menšine," zdôraznil Menczer.

01 - Modified: 2023-10-04 05:32:31 - Feat.: - Title: Ukrajinskí vojaci zachránili zo zničenej dediny pri fronte jej posledného obyvateľa 02 - Modified: 2023-10-03 20:24:46 - Feat.: - Title: Rusko tvrdí, že pri pobreží Krymu zostrelilo ukrajinskú strelu Neptún 03 - Modified: 2023-10-03 17:04:58 - Feat.: - Title: Maďarsko prilákalo v porovnaní s minulým rokom až dvojnásobne vyššie investície 04 - Modified: 2023-10-03 16:00:42 - Feat.: - Title: Nemecký generál sa obáva eskalácie vojny na Ukrajine, vyzýva na posilnenie kapacít NATO 05 - Modified: 2023-10-03 14:36:17 - Feat.: - Title: Európska únia by sa mala rozšíriť v záujme svojej bezpečnosti, vyhlásil český prezident
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
04. október 2023 10:08