StoryEditor

Školskí odborári vyzvali prezidentku, aby sa pre tretiu hodinu telocviku obrátila na Ústavný súd

22.06.2023, 11:47
Autor:
TASRTASR

Tretia hodina telocviku na základných školách sa zavedie od 1. septembra.

Odborový zväz školstva negatívne vníma prijatie novely školského zákona, ktorým sa zavádza tretia hodina telesnej výchovy (TV) v základných školách. Spoločne s prezidentom Zväzu školských asociácií a združení Pavelom Sadloňom a prezidentkou Združenia základných škôl Slovenska Evou Horníkovou vyzývajú prezidentku, vládu a poslancov Národnej rady, ktorí zákon nepodporili, aby podali návrh na Ústavný súd o nesúlad schváleného zákona s Ústavou a zároveň požiadali o pozastavenie účinnosti zákona. Informoval predseda školských odborárov Pavel Ondek.

Šéf školských odborárov uviedol, že poslanci parlamentu nielenže nerešpektovali pripomienky prezidentky SR a prelomili jej veto, ale nerešpektovali ani odporúčania Štátnej školskej inšpekcie, ministerstva školstva, školských odborárov a ostatných stavovských a profesijných organizácií.

"Za najväčší nedostatok tohto zákona považujeme jeho nesystémovosť a krátky čas na uvedenie zákona do praxe. Školy nedisponujú kapacitami na plnohodnotné zabezpečenie vyučovania takéhoto rozsahu hodín TV. Tým bude ovplyvnená tvorba rozvrhu, pretože hodiny telesnej a športovej výchovy budú musieť byť aj v popoludňajších hodinách, čo bude mať dosah na mimoškolskú záujmovú činnosť," uviedol Ondek.

Ako doplnil, školy zároveň nedisponujú dostatočným počtom kvalifikovaných učiteľov telesnej a športovej výchovy.

Zavedenie tretej hodiny telocviku zníži podľa neho počet hodín iných vyučovacích predmetov, čo bude mať za následok zníženie úrovne vzdelávania v daných predmetoch. Odborový zväz školstva podporuje myšlienku, ktorej cieľom je zvýšiť fyzickú zdatnosť detí a boj proti obezite, nie však krokmi, ktoré sa majú realizovať v krátkom čase a bez adekvátnej podpory.

"Považujeme za neprijateľné, aby žiaci cvičili na chodbách, ako to bolo mnohokrát prezentované predkladateľmi zákona. Zároveň považujeme za neprijateľné, aby TV vyučovali pedagogickí zamestnanci bez potrebnej kvalifikácie, keďže to môže viesť k ohrozeniu bezpečnosti samotných žiakov," spresnil šéf školských odborárov.

Bezpečnosť žiakov bude podľa jeho slov ohrozená aj v prípade, ak budú telocvične preplnené množstvom žiakov, ktorí sa budú musieť podeliť o nedostatočné priestory na cvičenie so svojimi spolužiakmi.

Zákon považujú odborári za diskriminačný, pretože sa nevzťahuje na všetkých žiakov. "Sú z neho vylúčené školy, ktoré majú menej ako päť tried, školy, ktoré nemajú telocvičňu, žiaci štvrtého ročníka v cirkevných základných školách. Ak poslanci bojujú proti obezite detí a ide im o to, aby mali viac pohybu, tak sa tu natíska otázka, prečo boli mnohé deti z tohto zámeru vyňaté," dodal Ondek.

Tretia hodina TV na základných školách sa zavedie od 1. septembra. Poslanci Národnej rady v stredu opätovne schválili novelu školského zákona, pričom odmietli pripomienky prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá legislatívu vetovala.

Navrhovala posunúť jej účinnosť na rok 2025. Účinnosť sa posúva len pre tie školy, ktoré nemajú prístup k telocvični, a pre štvrtý ročník cirkevných škôl.

01 - Modified: 2023-09-12 13:43:42 - Feat.: - Title: Odborári a organizácie žiadajú budúcu vládu, aby riešila problémy v školstve 02 - Modified: 2023-09-04 11:03:35 - Feat.: - Title: Odborári chcú zmeniť ekonomický model: Ťahá nás k neudržateľnosti, tvrdia 03 - Modified: 2023-08-22 13:38:53 - Feat.: - Title: Úspech Ódorovej vlády nás odbremení od jedného dielu predvolebného psychocirkusu 04 - Modified: 2023-07-23 09:14:55 - Feat.: - Title: Odborári by nemali chcieť vyššiu minimálnu mzdu, ale nižšie odvody, tvrdí analytik 05 - Modified: 2023-06-21 09:33:59 - Feat.: - Title: Poslanci prelomili veto prezidentky pri tretej hodine telocviku
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
23. september 2023 14:20