StoryEditor

USA nadhodnotili vojenskú pomoc zaslanú Ukrajine o vyše šesť miliárd dolárov

21.06.2023, 08:41
Autor:
TASRTASR

Počas auditu sa zistili "nezrovnalosti" v určení hodnoty vybavenia, ktoré Washington od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy vo februári 2022 poskytol Ukrajine.

Spojené štáty nadhodnotili svoju vojenskú pomoc zaslanú Ukrajine o viac než šesť miliárd dolárov, oznámilo v utorok ministerstvo obrany USA. TASR o tom informuje na základe správ agentúry DPA a stanice CNN.

Podľa tlačovej tajomníčky Pentagónu Sabriny Singhovej sa počas auditu zistili "nezrovnalosti" v určení hodnoty vybavenia, ktoré Washington od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy vo februári 2022 poskytol Ukrajine.

K účtovnej chybe došlo podľa jej slov z toho dôvodu, že v značnom množstve prípadov bola "miesto reálnej hodnoty započítaná hodnota (prípadnej) náhrady tohto vybavenia stiahnutého zo zásob USA a poskytnutého Ukrajine". Výpočet sa týka fiškálnych rokov 2022 a 2023 a ide o nadhodnotenie vo výške do 6,2 miliardy dolárov (5,7 miliardy eur). Singhová však zdôraznila, že "chyby v hodnotení" neobmedzujú rozsah podpory Ukrajiny zo strany Washingtonu.

Celková hodnota americkej vojenskej pomoci Kyjevu predstavovala od začiatku vojny ku koncu mája tohto roka 37,6 miliardy dolárov (34,5 miliardy eur), hoci tento údaj sa teraz podľa DPA zrejme prehodnotí a zníži. Spojené štáty sa považujú za najvýznamnejšieho spojenca Ukrajiny v jej obrannom boji proti ruskej invázii.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
24. september 2023 17:06