Pred 70 rokmi, 18. júna 1953, vyhlásil Egypt republiku a zrušil monarchiu. Nezávislým kráľovstvom - ale pod silným britským vplyvom - bol od roku 1922.
Vzniku republiky predchádzala kríza, ktorá vrcholila začiatkom roku 1952 a ktorú neboli schopné vyriešiť súperiace skupiny - nacionalistická strana Vafd a palácová kľučka okolo kráľa Farúka. Napätá situácia bola pri Suezskom kanáli, kde si Briti udržiavali asi 80-tisíc vojakov. Väčšiu nespokojnosť vyvolával aj Farúkov luxusný životný štýl a skorumpovanosť jeho režimu.
V júli 1952 vojenská organizácia Slobodní dôstojníci donútila Faruka k abdikácii a o rok neskôr bol Egypt vyhlásený republikou, na čele ktorej stál umiernený generál Muhammad Nagíb. V postupujúcich sporoch vojenskej vlády o orientáciu krajiny Nagíba vytlačil radikálny Gamál Abdan Násir a v júni 1956 sa stal prezidentom. Za jeho vedenia bola v Egypte vykonaná rozsiahla pozemková reforma, znárodnený Suezský prieplav či začatá výstavba Asuánskej priehrady. Svoju politiku zameral na štáty východného bloku.
Spolu s indickým premiérom Džaváharlálom Néhrúom či juhoslovanským prezidentom Josipom Brozom Titom stál pri zrode Hnutia nezúčastnených (1961) a bol aj v pozadí takzvanej šesťdňovej vojny s Izraelom (1967), ktorá sa skončila porážkou arabských armád.
Po Násirovi bol na čele štátu rokov 1970- 1981 Anvar Sadat a potom až do februára 2011 Husní Mubarak. Od júna 2012 do júla 2013 bol prezidentom dlhoročný člen islamistického Moslimského bratstva Muhammad Mursí. Hlavou štátu bol Mursí zvolený v prvých demokratických prezidentských voľbách po páde autoritárskeho režimu prezidenta Husního Mubaraka. Zvrhnutý bol armádou na čele s vtedajším ministrom obrany Abdal Fattáhom Sísím po masívnych protestoch proti Moslimskému bratstvu. Sísí bol následne zvolený za prezidenta a odvtedy tvrdo zakročil proti islamistom a ďalším svojim odporcom.