Malijská vláda vyzvala v piatok na okamžité ukončenie mierovej misie OSN v tejto západoafrickej krajine. Misia MINUSMA podľa nej nedokáže zvládať aktuálne bezpečnostné výzvy, informuje agentúra AFP.
V Mali je v rámci misie MINUSMA nasadených približne 12.000 vojakov OSN. Býva častým terčom džihádistov - ako medzinárodná sila a symbol štátnej moci. Od svojho vzniku v roku 2013 zahynulo v Mali už najmenej 186 jej príslušníkov.
"Vláda Mali vyzýva na bezodkladné stiahnutie (misie) MINUSMA," uviedol malijský minister zahraničných vecí Abdoulaye Diop. Zároveň však vyjadril ochotu v tejto otázke spolupracovať s OSN. Minister však odmietol možnosť zmien mandátu misie, ktoré navrhuje generálny tajomník OSN António Guterres.
Pôsobenie príslušníkov misie MINUSMA podľa šéfa malijskej diplomacie prispieva k zvyšovaniu vnútorného napätia v krajine. "Táto situácia vyvoláva medzi obyvateľstvom pocit nedôvery vo vzťahu k Minusme," tvrdí minister.
Šéf OSN v januári predložil tri návrhy týkajúce sa ďalšieho pôsobenia misie MINUSMA, ktoré obsahovali rôzne alternatívy: od zvýšenia počtu jej príslušníkov až po jej stiahnutie z Mali. Podľa Guterresa treba mierovú misiu "prekonfigurovať" tak, aby sa mohla lepšie koncentrovať na menší počet priorít.
Mali zápasí s politickou a bezpečnostnou krízou od roku 2012, keď na severe krajiny vypukli separatistické a džihádistické povstania, ktoré sa rozšírili aj do susedných krajín. Rozsiahle územia tejto veľkej západoafrickej krajiny zostávajú mimo kontroly štátu.
Od roku 2020 vládne v Mali vojenská junta, ktorá čoraz viac obmedzuje aj pôsobenie príslušníkov mierovej misie OSN. Ukončila tiež dlhoročné spojenectvo s Francúzskom, ktoré vlani z krajiny stiahlo kontingent svojich vojakov bojujúcich voči džihádistom.