StoryEditor

Klimatické zmeny ovplyvňujú spoločné zdravie ľudí a zvierat, zhodli sa vedci

16.06.2023, 15:47
Autor:
TASRTASR

Od stredy sa na nej zúčastnili významní vedeckí a výskumní pracovníci, ale aj zástupcovia univerzít a študenti zaoberajúci sa touto tematikou.

Tepelný stres môže v závislosti od intenzity a trvania ovplyvniť zdravie hospodárskych i voľne žijúcich zvierat tým, že spôsobuje metabolické poruchy, oxidačný stres a potlačenie imunitného systému.

To vedie k zvýšenej vnímavosti na infekcie, a tým aj k úmrtnosti. To je jeden zo záverov medzinárodnej konferencie o vplyve globálnych zmien na spoločné zdravie ľudí a zvierat, ktorá sa v piatok skončila v Košiciach.

Od stredy sa na nej zúčastnili významní vedeckí a výskumní pracovníci, ale aj zástupcovia univerzít a študenti zaoberajúci sa touto tematikou, informovala hovorkyňa Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach Zuzana Bobriková.

Podujatie s názvom Vplyv globálnych zmien na životné prostredie, zdravie ľudí a zvierat organizovala UVLF a partnerská univerzita v nórskom Bodo.

Nedávna pandémia podľa organizátorov pripomenula hlboké prepojenie medzi zdravím a životným prostredím. "Zbližujúce sa globálne výzvy pandémie ochorenia covid-19 a zmeny klímy priniesli do popredia potrebu pozerať sa na ľudské a environmentálne zdravie ako na jeden celok.

Prijatie prístupu ‘OneHealth - Jedno zdravie‘ je rozhodujúce nielen pre prevenciu prepuknutia zoonotických chorôb (infekčných chorôb prenášaných zo zvierat na ľudí), ale aj pre ďalšie naliehavé environmentálne problémy vrátane bezpečnosti potravín a antimikrobiálnej rezistencie," zhodli sa na konferencii odborní garanti Martin Tomko z UVLF a Mette Sorensen z Fakulty biovied a akvakultúry NordUniversity v Bodo.

Cieľom konferencie bolo získať najnovšie informácie od odborníkov a lepšie pochopiť vplyv globálnych zmien. Účastníci diskutovali o vzťahu medzi vplyvom globálnych zmien na lesy, vodné zdroje, zdravie ľudí a zvierat, šírením nových prenášačov a s nimi aj možnosťou nových patogénov aj nových chorôb.

Zámerom organizátorov je združovať vedeckú a akademickú komunitu zaujímajúcu sa o tému globálnych zmien a vytvárať podmienky na výmenu poznatkov, skúseností, informácií s možnosťou vytvárania pracovných skupín pre medzinárodné projekty. Vďaka v poradí tretej konferencii vznikla platforma pre budúce stretnutia venované tejto téme.

Účastníci sa vo svojich vystúpeniach zhodli, že klimatické zmeny budú mať prevažne negatívny vplyv na zdravie a pohodu hospodárskych zvierat, voľne žijúcich živočíchov a ľudí, ako aj na zmeny počasia, informovala Bobriková.

01 - Modified: 2023-09-13 09:45:47 - Feat.: - Title: VYSVETĽUJEME Osem katastrofálnych povodní len za 11 dní: Čo stojí za intenzívnymi zrážkami, ktoré pustošia svet? 02 - Modified: 2023-09-12 12:38:29 - Feat.: - Title: V Spojených štátoch sa objavili obrovské trhliny, ktoré rozdeľujú krajinu. Spôsobil ich človek a jeho chamtivosť 03 - Modified: 2023-09-10 22:00:00 - Feat.: - Title: Podkurujeme pod kotlom chaosu. Blíži sa ďalšia ľadová doba, varujú odborníci 04 - Modified: 2023-08-31 09:00:00 - Feat.: - Title: Vedci bijú na poplach. Nárast vysokých teplôt spôsobuje, že stromy prestávajú vykonávať fotosyntézu 05 - Modified: 2023-08-23 07:00:00 - Feat.: - Title: Najhorúcejší mesiac bol júl. Ako ovplyvňujú vysoké teploty zdravie?
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
24. september 2023 00:37