StoryEditor

Nemecko láka mládež na kultúru, osemnásťročným na ňu dá 200 eur

16.06.2023, 12:52
Autor:
ČTKČTK

Nemecká vláda o programe hovorí ako o kultúrnej ofenzíve, ktorú chce po dvoch rokoch prísnych obmedzení kvôli pandémii choroby covid-19 povzbudiť záujem o kultúru medzi mladými.

Nemecko každému, kto tento rok oslávi 18. narodeniny, poskytuje od tohto týždňa 200 eur na kultúru. Podmienkou je mobilná aplikácia a bydlisko v Nemecku. Vreckové môžu mladí ľudia minúť napríklad za vstupenky do múzea, za divadlo, kino, koncert, knihy, komiksy alebo hudobné nosiče, vyberať ale musia zo zúčastnených poskytovateľov, ktorých sa zatiaľ k akcii pripojilo niekoľko tisíc.

Nemecká vláda o programe hovorí ako o kultúrnej ofenzíve, ktorú chce po dvoch rokoch prísnych obmedzení kvôli pandémii choroby covid-19 povzbudiť záujem o kultúru medzi mladými. Práve kultúra počas karanténnych uzáver veľmi utrpela. Štát, ktorý na kultúrne vreckové vyčlenil pre tento rok 100 miliónov eur, sa v podpore zameriava predovšetkým na lokálne akcie. Do programu kultúrneho pasu preto nie sú zapojené veľké predajné platformy, veľké internetové zasielateľstvo a streamingové služby.

"KulturPass je pozvánkou pre všetkých mladých ľudí v Nemecku, ktorým tento rok bude osemnásť, aby spoznali kultúru vo svojom okolí. S rozpočtom 200 eur na osobu, mládež môže objavovať rozmanitosť kultúrnej krajiny a môže sa sama rozhodnúť, kam si pôjde - či na koncert, na operu, do divadla, do múzea, alebo do najbližšieho kníhkupectva a obchodu s doskami," povedala nemecká ministerka kultúry Claudia Rothová.

Peniaze nedostanú mladí ľudia v hotovosti, ale vo forme predplateného kreditu. Podmienkou je mobilná aplikácia KulturPass, ktorá je dostupná pre systémy Android aj iOS. Na registráciu sú potrebné nemecké doklady totožnosti s elektronickou funkciou. Uznávané sú tiež občianske preukazy členských krajín Európskej únie vrátane českých, ak sú ich držitelia v Nemecku prihlásení na pobyt.

Nárok na kultúrne vreckové má každý, kto v tomto roku oslávil, prípadne oslávi 18. narodeniny. Kredit má platnosť dva roky, takže o výhody neprídu ani ľudia, ktorí dosiahnu dospelosť až na konci decembra.

Čerpanie kreditu je potom možné cez aplikáciu, prípadne cez webový portál, na ktorom si ľudia vyberú, na čo majú chuť. Náklady poskytovateľom služieb následne spätne preplatí vláda. K akcii sa doteraz pripojilo viac ako 5600 poskytovateľov, ktorí ponúkajú okolo 1,7 milióna produktov. V ponuke sú kníhkupectvo, predajne hudobnín a hudobných nosičov, organizátori koncertov a festivalov, kiná, divadlá alebo múzeá.

Kultúrny pas považuje vláda za pilotný projekt, ktorým sa inšpirovala v zahraničí. "V prípade úspechu by program mohol pokračovať a tiež sa rozšíriť," uviedlo ministerstvo kultúry. To poznamenalo, že by chcelo vreckové neskôr sprístupniť aj šestnásťročným a sedemnásťročným.

01 - Modified: 2023-09-26 05:53:51 - Feat.: - Title: Pri policajných raziách v Nemecku objavili množstvo nelegálnych prisťahovalcov 02 - Modified: 2023-09-25 19:05:20 - Feat.: - Title: Meloniovú znepokojuje pomoc nemeckých organizácií migrantom na území Talianska 03 - Modified: 2023-09-25 18:03:57 - Feat.: - Title: Nemecká vláda poskytne balík pomoci stavebnému sektoru 04 - Modified: 2023-09-25 15:34:57 - Feat.: - Title: Česko a Nemecko sa dohodli na postupe proti prevádzačom, kontroly zatiaľ nebudú 05 - Modified: 2023-09-25 13:42:10 - Feat.: - Title: Premiér Saska žiada pre migráciu kontroly na hraniciach s Poľskom a Českom
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
26. september 2023 08:55