Guvernér sudánskeho štátu Západný Dárfúr bol zabitý len niekoľko hodín po tom, čo obvinil polovojenské Jednotky rýchlej podpory (RSF) z páchania genocídy. Ide o zatiaľ najvyššie postaveného sudánskeho politika, ktorý bol od začiatku konfliktu usmrtený, píše spravodajský web BBC.
Guvernér Chamís Abakar v televíznom rozhovore požiadal o medzinárodnú intervenciu, ktorá by zastavila násilie v Západnom Dárfúre. Za vinníka pritom označil RSF a spojenecké arabské milície. "Civilisti sú zabíjaní náhodne a vo veľkých počtoch," povedal v stredu saudskoarabskej televízii Al-Hadas a dodal, že armáda napadnutým nijako nepomáha.
Konflikt medzi sudánskou armádou a RSF prepukol v apríli a v oblasti Dárfúru obnovil etnické napätie. Podľa sudánskej armády RSF Abakara uniesla a následne ho zabila. Polovojenská milícia to však odmieta.
Na videozázname, ktorý koluje po sociálnych sieťach, je zrejme zachytená skupina ozbrojených mužov, ako v stredu guvernéra zadržala. Niektorí z ozbrojencov mali uniformy RSF. Tá však vraždu guvernéra pripisuje "písancom" a tvrdí, že sa jej bojovníci snažili činiteľov ochrániť tým, že ho odviedli do svojho sídla v meste Džunajná. To sa podľa RSF následne stalo terčom útoku a guvernérbol unesený a "chladnokrvne zabitý".
Spory medzi arabskými a nearabskými kmeňmi v oblasti siahajú do čias dárfúrskeho konfliktu, ktorý prepukol v roku 2003, keď etnickí Afričania podnikli povstanie a obvinili z diskriminácie Arabmi ovládanú vládu v Chartúme. Vláda bývalého prezidenta Umara Bašíra bola vtedy obviňovaná z toho, že vyzbrojila arabské kmene a zorganizovala ich do milícií Džandžauí, ktoré terorizovali civilné obyvateľstvo a sú dodnes spájané s masívnym porušovaním ľudských práv vrátane hromadných vrážd, znásilňovania a rabovania. Pri násilnostiach podľa odhadov OSN prišlo o život 300-tisíc ľudí.
RSF sa zrodila z bojovníkov Džandžauí a teraz spolu s ďalšími arabskými milíciami opäť čelí obvineniu z útokov na africké obyvateľstvo.