StoryEditor

Vo veku 89 rokov zomrel laureát Pulitzerovej ceny Cormac McCarthy

13.06.2023, 22:52
Autor:
TASRTASR

Vo veku 89 rokov v utorok zomrel americký spisovateľ a laureát Pulitzerovej ceny Cormac McCarthy, ktorý sa preslávil dielami Cesta či Táto krajina nie je pre starých.

Vo veku 89 rokov v utorok zomrel americký spisovateľ a laureát Pulitzerovej ceny Cormac McCarthy, ktorý sa preslávil dielami Cesta či Táto krajina nie je pre starých. Informovalo o tom vydavateľstvo Penguin Random House.

Spisovateľ zomrel prirodzenou smrťou vo svojom dome v meste Santa Fe v americkom štáte Nové Mexiko.

McCarthy, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov súčasnej americkej literatúry, bol známy najmä svojimi postapokalyptickými príbehmi z amerického divokého západu. Jeho kniha Táto krajina nie je pre starých sa dočkala filmovej adaptácie, ktorá neskôr získala štyroch oscarov. Za román Cesta získal v roku 2007 Pulitzerovu cenu.

Cormac McCarthy sa narodil v roku 1933 na Rhode Islande, no neskôr sa aj s rodinou presťahoval do štátu Tennessee. Rozhodol sa neukončiť vysokoškolské štúdium a namiesto toho sa začal naplno venovať písaniu. Svoj prvý román Strážca sadu (Orchard Keeper) napísal v roku 1965. Vo svojich ďalších dielach ako napríklad Vonkajšia temnota (Outer Dark) či Božie dieťa (Child of God) rozoberal témy incestu, vraždenia či nekrofílie.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
05. október 2023 01:34