StoryEditor

Balet Slovenského národného divadla a VŠMU spojí večer tanečného umenia

13.06.2023, 10:06
Autor:
TASRTASR

Prezentácia na pôde profesionálnej scény je podľa organizátorov večera veľkou výzvou uplatniť pohybovú invenciu a príležitosťou objaviť pre slovenský tanec nové talenty.

Balet Slovenského národného divadla a Vysokú školu múzických umení v Bratislave v závere akademického roka a divadelnej sezóny opäť spojí večer tanečného umenia. Podujatie sa uskutoční vo štvrtok 15. júna v novej budove SND. TASR o tom informovala tlačová tajomníčka divadla Izabela Pažítková.

Dodala, že prezentácia záverečných prác choreografov a umeleckých výkonov študentov Katedry tanečnej tvorby Hudobnej a tanečnej fakult VŠMU sa bude aj tento rok vyznačovať dramaturgickou pestrosťou, rôznorodosťou a kvalitou umeleckej interpretácie. Popri skúsených tvorcoch z radov pedagógov a študentov (Stanislav Marišler, Róbert Kováč, Kristína Paulin a Hana Vidová) sa predstavia aj nádejné choreografky (Margaréta Štofčíková, Nela Rusková a ďalší). Divadlo ďalej informuje, že v rámci programu sa návštevníci dozvedia aj zaujímavosti o štúdiu na katedre, jeho špecifikách a o možnostiach, ktoré študentom ponúka.

Prezentácia na pôde profesionálnej scény je podľa organizátorov večera veľkou výzvou uplatniť pohybovú invenciu a príležitosťou objaviť pre slovenský tanec nové talenty. "Vo vzájomnej spolupráci SND a VŠMU sa tak vytvárajú predpoklady prepojenia štúdia a profesionálnej praxe," dodáva naša prvá divadelná scéna.

Vedúca Katedry tanečnej tvorby HTF VŠMU Miroslava Kovářová pripomína, že taneční umelci sa dlho a náročne pripravujú na svoju kariéru, ktorá je však krátka. "Cesta vzdelávania je pre nich možnosťou osobného rozvoja a uplatnenia po skončení kariéry, ktorá im zabezpečí budúcnosť a tanečnému umeniu kvalitných odborníkov a tvorcov, ktorí budú rozvíjať tanečné umenie a vychovávať budúce generácie," približuje projekt a jeho význam Kovářová.

Na podujatí sa so študentmi predstavia sólisti a zbor Baletu SND, členovia SĽUK-u, súbor Vienok a ďalší hostia. Večer tanečného umenia VŠMU a Baletu SND sa uskutoční 15. júna o 19-tej v sále činohry národného divadla.

01 - Modified: 2023-06-17 07:10:00 - Feat.: - Title: Priekopník moderného tanca Rudolf Laban: V pohybe videl liek na traumy z vojny i na továrenskú drinu 02 - Modified: 2023-02-10 16:44:28 - Feat.: - Title: Tanečník Laci Strike: Konflikty v Barcelone sme riešili tancom, breakdance na olympijských hrách môže rozdeliť scénu 03 - Modified: 2022-12-01 16:06:23 - Feat.: - Title: Vytvorila choreografiu, ktorá sa stala hitom internetu. Kto je Jenna Ortega a prečo pobláznila online svet? 04 - Modified: 2022-11-26 05:55:49 - Feat.: - Title: Tanečník a choreograf Miguel Méndez: Žijem tu 37 rokov, ale keď som prišiel, Slováci sa ľúbili viac 05 - Modified: 2022-09-23 13:00:00 - Feat.: - Title: Neviete sa donútiť cvičiť? Skúste tieto športy, vďaka ktorým sa zabavíte a navyše aj schudnete
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
28. september 2023 06:49