V pražskej väzobnej väznici na Pankráci odhalili archeológovia pohrebisko desiatok politických väzňov, ktorí zomreli medzi rokmi 1948 až 1965. Boli medzi nimi popravení odporcovia režimu, ale aj ľudia, ktorí zomreli v pankráckej väzenskej nemocnici. Na základe stanice ČT24 a webu Českého rozhlasu informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
Vedci pohrebisko našli v priestoroch bývalého popraviska s gilotínou. V rokoch 1947 a 1954 sa tam vykonával trest smrti. "Priestor bol potom vyprataný, šibenice z oboch popravísk boli odstránené. Miesto bolo ponechané ležať ľadom až do roku 1992, keď tam vzniklo pietne miesto," povedal historik väzenskej služby Aleš Kýr.
Vlani v októbri sa uskutočnil prieskum pôdy, v ktorej archeológovia našli pozostatky organického materiálu. Na základe analýzy určili, že sú to fragmenty spálených kostí. Podľa riaditeľa Archeologického ústavu AV ČR Jana Maříka je možné domnievať sa, že ide o ostatky ľudí, ktorých urny boli na mieste vysypané.
Podľa výskumníkov medzi nimi boli zavraždení odporcovia režimu z rôznych väzníc v Česku a tiež vojaci, ktorí sa zúčastnili na protikomunistickom odboji.
"Samozrejme v tom priestore sa vysýpal popol všetkých popravených. To znamená aj kriminálnych páchateľov, aj tých, ktorí boli po vojne popravení za nacistické zločiny, kolaboráciu a tak ďalej," povedal Kýr. Dodal, že vo výskume sa však sústredili na tých, ktorí boli popravení za odpor proti komunistickému režimu, alebo ktorí zomreli ako politickí väzni.