StoryEditor

Ódor chce brzdenie potravinovej inflácie a fungovanie pozemkového fondu a PPA

12.06.2023, 10:55
Autor:
TASRTASR

Strednodobou prioritou vlády bude efektívny manažment rizík a zvyšovanie produktivity a udržateľnosti v pôdohospodárstve a lesníctve.

Krátkodobými prioritami vlády budú brzdenie potravinovej inflácie, efektívne fungovanie Slovenského pozemkového fondu a Pôdohospodárskej platobnej agentúry, ako aj zvýšenie ochrany zdravia spotrebiteľov. Vyplýva to z Programového vyhlásenia vlády (PVV), ktoré schválil kabinet premiéra Ľudovíta Ódora.

Strednodobou prioritou vlády bude efektívny manažment rizík a zvyšovanie produktivity a udržateľnosti v pôdohospodárstve a lesníctve.

"Prudko rastúce ceny potravín predstavujú zásadný problém pre širokú verejnosť, najviac však pre zraniteľné skupiny. Vláda posúdi možné opatrenia eliminujúce dosahy rastu cien potravín v spolupráci so všetkými zúčastnenými stranami od prvovýrobcov až po maloobchod," uviedla vláda vo svojom programovom vyhlásení.

Podľa vlády je potrebné zvýšiť efektivitu a udržateľnosť fungovania strategických inštitúcií, akými sú SPF a PPA. Vláda vynaloží úsilie pri odstránení administratívnej záťaže a zavádzaní automatizovaných procesov v rozhodovaní.

Pripraví pravidlá a postupy zefektívňujúce konania a úkony v jej kompetencii. Bude pokračovať modernizácia PPA, digitalizácia inštitúcie a príprava prostredia pre budúce zavedenie digitálneho portálu farmára.

Ruská agresia voči Ukrajine a s ňou súvisiace problémy dodávateľských reťazcov a trhu samotného zvýšili podľa vlády potrebu ochrany zdravia spotrebiteľa. Vláda vykoná detailný audit testovacích kapacít rezortu pôdohospodárstva a poverí dotknuté inštitúcie zabezpečiť technické vybavenie a zefektívniť kontroly s cieľom zefektívniť a urýchliť uvoľnenie testovaného tovaru na vnútorný trh.

Vláda podľa PVV navrhne rôzne alternatívy na riešenie škôd spôsobených nepredvídateľnými prírodnými katastrofami v poľnohospodárstve, vplyvmi klimatických zmien, zdravotne a ekonomicky nebezpečnými chorobami, zvlášť prenosnými zo zvierat, respektíve z potravín na človeka, ako aj škodami spôsobenými zverou.

Vládny kabinet bude pokračovať v opatreniach proti ďalšiemu zaberaniu kvalitnej poľnohospodárskej pôdy. Podporí výstavbu v opustených areáloch bývalých poľnohospodárskych objektov a bude pokračovať v zavádzaní povinnosti rekultivačnej náhrady poľnohospodárskej pôdy, s výnimkou výstavby nájomných bytov a štátnej infraštruktúry.

Vláda chce podľa PVV pokračovať aj v uplatňovaní existujúcich finančných nástrojov a preskúma možnosti v oblasti mikropôžičiek pre malých, mladých, rodinných a začínajúcich poľnohospodárov. Dôležitou prioritou bude aj dlhodobá udržateľnosť lesníctva.

 

01 - Modified: 2023-09-20 11:53:11 - Feat.: - Title: Ódor: Nová vláda bude musieť riešiť Vojenské spravodajstvo systémovejšie 02 - Modified: 2023-09-20 12:31:22 - Feat.: - Title: Ódor hovorí o ozdravení verejných financií. Predstaví konsolidačné ciele 03 - Modified: 2023-09-21 11:47:29 - Feat.: - Title: Nerušte s konsolidáciou, tu sme pri voľbách 04 - Modified: 2023-09-19 14:44:18 - Feat.: - Title: Koľko budú domácnosti platiť za elektrinu v budúcom roku? Ódor oznámil dohodu so Slovenskými elektrárňami 05 - Modified: 2023-09-14 14:28:05 - Feat.: - Title: Premiér sa stretol so štátnym sekretárom Vatikánu, kardinálom Pietrom Parolinom
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
25. september 2023 07:48