StoryEditor

Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Grossi navštívi tento týždeň Záporožskú jadrovú elektráreň

12.06.2023, 07:12
Autor:
ČTKČTK

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu poukázala na možnú nezrovnalosť v meraní hladiny vody v priehrade.

Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi tento týždeň navštívi Záporožskú jadrovú elektráreň. S odvolaním sa na vyhlásenie agentúry OSN to dnes napísala agentúra Reuters. Pre chladenie reaktorov elektrárne aj skladu s vyhoretým palivom je kľúčová Kachovská priehrada, kde hladina vody klesá v dôsledku utorkového zničenia hrádze. MAAE tiež poukázala na možnú nezrovnalosť v meraní hladiny vody v priehrade, ktoré dostávajú jej odborníci.

Podľa vyhlásenia MAAE Grossi odcestuje tento týždeň do Kyjeva a potom do Záporožskej jadrovej elektrárne. Grossi by chcel navštíviť aj neďalekú uhoľnú elektráreň, ktorá je kľúčová pre prevádzku a bezpečnosť jadrovej elektrárne. Obe zariadenia sa nachádzajú pod kontrolou ruskej armády.

MAAE tiež poukázala na možnú nezrovnalosť v meraní hladiny vody v priehrade. Podľa údajov, ktoré počas víkendu dostali jej experti, zostala hladina priehrady jeden deň bez veľkých zmien, zatiaľ čo sa dá predpokladať, že mala kvôli nekontrolovanému odtoku vodu klesať.

"Je možné, že nezrovnalosť v meranej hladine vody spôsobila vodná plocha, ktorá je izolovaná od väčšej plochy priehrady," uviedol Grossi. Podľa neho bude možné túto úvahu overiť, len ak odborníci MAAE budú mať prístup k uhoľnej elektrárni. Údaj o hladine je kľúčový parameter pre odber vody z priehrady pre chladenie jadrovej elektrárne.

Jadrová elektráreň potrebuje vodu na chladenie reaktorov a skladu s vyhoretým palivom, hoci už mnoho mesiacov nevyrába elektrinu. Nádrže pri jadrovej elektrárni aj kanál, ktorý vodu privádza z priehrady, sú v súčasnosti plné, čo stačí na chladenie zariadenia počas niekoľkých mesiacov.

01 - Modified: 2023-09-29 06:53:12 - Feat.: - Title: Ukrajina sa stala členom Rady guvernérov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu 02 - Modified: 2023-09-28 22:26:24 - Feat.: - Title: Štáty MAAE vyzvali Rusko, aby sa stiahlo zo Záporožskej jadrovej elektrárne 03 - Modified: 2023-09-19 05:42:48 - Feat.: - Title: Bezpečnosť Záporožskej jadrovej elektrárne sa mierne zlepšila, uviedol šéf Agentúry pre atómovú energiu 04 - Modified: 2023-09-13 19:43:26 - Feat.: - Title: Desiatky krajín žiadajú, aby Irán objasnil otázky o svojom jadrovom programe. Zaviazal sa k jeho obmedzeniu 05 - Modified: 2023-09-09 18:09:07 - Feat.: - Title: Agentúra pre atómovú energiu varuje pred ohrozením záporožskej elektrárne po zosilnení bojov v oblasti
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
05. október 2023 02:44