StoryEditor

KDH vyzvalo poslancov parmanetu, aby nepodporili novelu o zdravotných poisťovniach

11.06.2023, 12:07
Autor:
TASRTASR

Strana dôrazne žiada, aby bolo zachované percento odvodov, ktoré sú zdravotné poisťovne povinné vynaložiť na zdravotnú starostlivosť.

Mimoparlamentné KDH vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby v druhom čítaní nepodporili novelu zákona o zdravotných poisťovniach z dielne SaS, informuje KDH.

"V situácii, keď sa slovenské zdravotníctvo utápa v dlhoch a najväčšia univerzitná nemocnica je zatopená po jednej búrke, keď chýbajú peniaze na nové lieky a ľudia si musia stále viac priplácať za zdravotnú starostlivosť, je takýto návrh cynický a neprijateľný," uviedol Peter Stachura, ktorý sa v KDH orientuje na oblasť zdravotníctva. Ako doplnil, občania cítia neistotu a problémy v celom zdravotníctve. Preto v KDH nerozumejú snahe SaS, Hlasu-SD a Smeru-SD zdvojnásobiť povolenú výšku zisku zdravotných poisťovní.

KDH dôrazne žiada, aby bolo zachované percento odvodov, ktoré sú zdravotné poisťovne povinné vynaložiť na zdravotnú starostlivosť.  "Peniaze z verejného zdravotného poistenia majú slúžiť všetkým na pokrytie nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti, čo je zrejme v rozpore so záujmami, ktoré poslankyňa Jana Bittó Cigániková, za asistencie strán hlásiacich sa k sociálnej demokracii, reprezentuje," uzavrel Stachura.

Poslanci Národnej rady SR v máji posunuli do druhého čítania novelu zákona o zdravotných poisťovniach, ktorú predložila Bittó Cigániková. Cieľom návrhu je zmena právnej úpravy regulácie zisku zdravotných poisťovní "na základe kritérií kvality, ktoré budú reflektovať najmä kľúčové priority štátnej zdravotnej politiky a budú stanovované tak, aby pokrývali najpálčivejšie problémy slovenského zdravotníctva a pacientov".

Ďalšie zvýšenie ziskov zdravotných poisťovní nijak nepomôže občanom ani slovenskému zdravotníctvu. Naopak, profitovať z neho budú akcionári súkromných zdravotných poisťovní. Upozorňuje na to Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. V liste vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby zvážili prijatie novely, ktorá má zvýšiť zisk zdravotných poisťovní. Mimoparlamentná strana Demokrati vyzvala SaS, aby z parlamentu stiahli túto novelu zákona.

Z SaS v sobotu pre TASR potvrdili, že sa k téme vyjadria budúci týždeň počas tlačovej konferencie.

01 - Modified: 2023-10-03 14:16:38 - Feat.: - Title: Fico vidí reálne len dve možnosti na koalíciu. Iné sa podľa neho ani nečrtajú, dôvodom sú vyjadrenia KDH 02 - Modified: 2023-10-03 12:50:50 - Feat.: - Title: Majerský zostáva šéfom Prešovského kraja. Šéf KDH tvrdí, že sa dá pôsobiť aj v parlamente 03 - Modified: 2023-10-03 10:10:08 - Feat.: - Title: Majerský vyhlásil, že KDH mieri do opozície. Zmeniť to môžu len výrazné ústupky od PS 04 - Modified: 2023-10-03 14:24:54 - Feat.: - Title: Pellegrini je na koni, od Fica má žiadať premiérske kreslo aj dve dôležité ministerstvá 05 - Modified: 2023-10-02 18:47:51 - Feat.: - Title: Fico prekvapil v bašte progresívcov. Oproti predchádzajúcim voľbám si výrazne polepšil
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
04. október 2023 05:33