StoryEditor

Rumunsko pre rasistický komentár stiahlo veľvyslanca z Kene

11.06.2023, 10:17
Autor:
TASRTASR

"Pridala sa k nám Africká skupina," vyhlásil údajne Dragos Tigau, keď sa na okne konferenčnej miestnosti objavila opica.

Rumunská vláda sa rozhodla povolať späť do vlasti svojho veľvyslanca v Keni, ktorý na schôdzke OSN vyslovil rasistický komentár na adresu afrických diplomatov. TASR o tom informuje v nedeľu na základe správy stanice CNN.

Televízia CNN získala dokument, v ktorom africkí diplomati oficiálne odsúdili výrok rumunského ambasádora Dragosa Tigaua z aprílového zasadnutia v úrade OSN v kenskej metropole Nairobi. Na schôdzke boli prítomní diplomati z krajín východnej Európy.

"Pridala sa k nám Africká skupina," vyhlásil údajne Tigau, keď sa na okne konferenčnej miestnosti objavila opica. Odkazoval tým na jedno z regionálnych zoskupení v rámci OSN, ktoré tvoria krajiny afrického kontinentu.

image

Moldavsko uniká z objatia Moskvy. Už sa tam začala rumunizácia, tvrdí ruský politológ

Podľa listu, ktorý získala OSN, africkí diplomati proti tomuto výroku ostro protestovali a požadovali ospravedlnenie. "Africká skupina chce čo najostrejšie odsúdiť tieto urážlivé, rasistické a znevažujúce vyjadrenia," napísal vyslanec Južného Sudánu Chol Ajong’o, ktorý vedie skupinu afrických diplomatov pôsobiach v Nairobi.

Rumunské ministerstvo zahraničných vecí uvádza, že sa o celej udalosti dozvedelo až 8. júna, hoci k nej došlo už koncom apríla. Vyjadrilo tiež presvedčenie, že tento ojedinelý incident nenaruší "hlboké vzťahy" Rumunska s krajinami Afriky.

"Rumunské MZV vyjadruje nad celou situáciou hlboké poľutovanie, ospravedlňuje sa všetkým dotknutým a dôrazne odmieta a odsudzuje správanie a postoje nezlučiteľné so vzájomným rešpektom," píše sa vo vyhlásení rezortu diplomacie v Bukurešti.

CNN má k dispozícii aj dva listy s ospravedlnením, ktoré s odstupom štyroch dní zaslal africkým kolegom samotný Tigau. V prvom z nich tvrdil, že jeho výrok zaznel na dlhom a náročnom rokovaní a bol motivovaný snahou "uvoľniť atmosféru". V druhom z listov sa už táto pasáž nenachádzala.

01 - Modified: 2023-09-20 12:50:20 - Feat.: - Title: Loď mieriaca na Ukrajinu narazila pri rumunskom pobreží zrejme na mínu 02 - Modified: 2023-09-17 16:51:03 - Feat.: - Title: Rumunskí farmári žiadajú vládu, aby predĺžila zákaz na dovoz obilia z Ukrajiny 03 - Modified: 2023-09-14 19:58:00 - Feat.: - Title: Rumunsko oznámilo sprísnenie leteckých obmedzení na hranici s Ukrajinou 04 - Modified: 2023-09-13 13:46:16 - Feat.: - Title: Na území Rumunska armáda našla ďalšie úlomky možného ruského dronu 05 - Modified: 2023-09-12 18:31:01 - Feat.: - Title: Rumunsko stavia pri hraniciach s Ukrajinou protiletecké kryty
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
23. september 2023 21:59