Ukrajina v súčasnosti čelí "výrazne závažnejšej" humanitárnej kríze než pred zničením Kachovskej priehrady na rieke Dneper, upozornil v sobotu námestník generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) pre humanitárne záležitosti Martin Griffiths. Informuje o tom denník The Guardian.
"Pravdou je, že toto je len začiatok toho, aby sme videli skutočné dôsledky tohto činu," uviedol Griffiths.
Ako dodal, "mimoriadny počet" až 700-tisíc ľudí v postihnutých oblastiach v súčasnosti naliehavo potrebuje pitnú vodu. Zaplavenie poľnohospodárskej pôdy v jednej z najvýznamnejších obilníc sveta tiž spôsobí "kaskádu problémov" vrátane zníženej miery vývozu obilia, vyšších cien potravín vo svete a menej jedla pre milióny ľudí v núdzi, varoval ďalej Griffiths.
Pôsobením najmä prostredníctvom ukrajinských humanitárnych organizácií sa OSN podarilo dostať k 30-tisíc ľuďom nachádzajúcim sa v zaplavených oblastiach pod kontrolou Ukrajiny, cituje Guardian.
Griffiths dodal, že sa stretol aj s ruským veľvyslancom pri OSN v záujme získania prístupu do Ruskom kontrolovaných častí juhoukrajinskej Chersonskej oblasti s cieľom pomoci tamojším obetiam záplav.
Utorkové zničenie priehrady spôsobilo rozsiahle záplavy, v dôsledku ktorých museli z domovov utiecť alebo byť evakuované tisíce ľudí. Voda zaplavila desiatky dedín i časti oblastnej metropoly Cherson, čo vyvolalo obavy z možného vypuknutia humanitárnej katastrofy. Z odpálenia priehrady sa navzájom obviňujú Rusko a Ukrajina.