StoryEditor

Živnostenský zväz: Treba riešiť nedostatok absolventov vyučených v remeslách

09.06.2023, 15:52
Autor:
TASRTASR

Zväz chce zefektívniť financovanie stredných odborných škôl a finančne podporovať vznik nadpodnikových vzdelávacích centier, kde sa budú vzdelávať žiaci a dospelí pre nedostatkové remeselné profesie.

Slovenský živnostenský zväz (SŽZ) vníma ako vážny problém prehlbujúci sa nedostatok absolventov a pracovníkov vyučených v remeslách. Zväz preto predstavil návrhy na zlepšenie postavenia živnostníkov a malých a stredných podnikateľov (MSP) na Slovensku spolu s požiadavkou, aby aj živnostníci mali priame zastúpenie v tripartite. Vyhlásili to prezident SŽZ Stanislav Čižmárik a viceprezident SŽZ Ján Palenčár po diskusii so zástupcami politických strán na piatkovom sneme zväzu.

"Ako veľmi vážny problém vnímame neustále sa prehlbujúci nedostatok absolventov a pracovníkov vyučených v remeslách. O príčinách tohto trendu budeme koncom júna diskutovať na stretnutí s riaditeľmi stavebných stredných odborných škôl. Nadväzne na toto stretnutie pripravujeme deklaráciu s návrhmi opatrení na zlepšenie stavu výučby v odbornom školstve," vyhlásil Čižmárik. Zväz chce zefektívniť financovanie stredných odborných škôl a finančne podporovať vznik nadpodnikových vzdelávacích centier, kde sa budú vzdelávať žiaci a dospelí pre nedostatkové remeselné profesie.

"Podnikatelia vytvárajú reálne ekonomické hodnoty, dávajú prácu iným, prispievajú na rozvoj kultúry a športu, sú pilierom inovácií a výskumu. Majú preto plné právo tiež očakávať od vlády viac. Viac podporných nástrojov pre malé podniky, viac investícií do odborného školstva, ktoré pripravuje budúcich pracovníkov a podnikateľov, a tiež viac záujmu o ich regionálne aktivity a problémy," uviedol Čižmárik v súvislosti s tým, že SŽZ je pripravený aj v ďalšom volebnom období zastupovať záujmy živnostníkov a MSP na národnej či európskej úrovni.

Sme veľmi radi, že so zástupcami politických strán sme sa zhodli tak v potrebe podpory MSP a živnostníkov, ako aj v potrebe zvýšenia limitu pre platcovstvo DPH zo súčasných 50-tisíc na zhruba 80-tisíc eur. Rovnako sme sa zhodli aj na potrebe zmeny vzdelávacieho systému tak, aby reagoval na potreby trhu práce, čo v súčasnosti vidíme ako veľký problém," uviedol Palenčár. Dodal, že vláda by mala riešiť problémy živnostníkov a MSP rovnako ako problémy veľkých spoločností, a preto je potrebné, aby aj živnostníci mali priame zastúpenie v tripartite.

Po skončení panelovej diskusie sa konalo zasadnutie Snemu SŽZ, na ktorom delegáti schválili správu o hospodárení a výročnú závierku za rok 2022, ako aj hlavné zámery na rok 2023.

01 - Modified: 2023-09-18 12:00:00 - Feat.: - Title: 25-ročný človek, ktorý sa po škole nevráti na Slovensko, stojí štát viac ako 2 a pol milióna eur, hovorí predsedníčka študentskej rady 02 - Modified: 2023-09-16 15:36:27 - Feat.: - Title: SaS plánuje zaviesť hodinu informatiky na školách navyše 03 - Modified: 2023-09-13 10:02:42 - Feat.: - Title: SaS chce psychológa pre všetky školy, vrátane materských 04 - Modified: 2023-09-13 22:05:54 - Feat.: - Title: Slovensko ukazuje absurdnú realitu. Chýbajú peniaze a hrozí scenár školstva bez kníh 05 - Modified: 2023-09-12 13:43:42 - Feat.: - Title: Odborári a organizácie žiadajú budúcu vládu, aby riešila problémy v školstve
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
26. september 2023 07:09