StoryEditor

Rusko si predvolalo veľvyslanca Belgicka pre správy o využití belgických zbraní

06.06.2023, 22:44
Autor:
TASRTASR

Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že belgickému veľvyslancovi zaslalo "dôrazný protest po odhaleniach o použití zbraní vyrobených v Belgicku" pri útokoch v ruskej Belgorodskej oblasti ležiacej pri hraniciach s Ukrajinou.

Rusko si predvolalo v utorok belgického veľvyslanca, aby mu prednieslo protest voči údajnému používaniu belgických zbraní pri vpádoch z Ukrajiny na ruské územie.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že belgickému veľvyslancovi zaslalo "dôrazný protest po odhaleniach o použití zbraní vyrobených v Belgicku" pri útokoch v ruskej Belgorodskej oblasti ležiacej pri hraniciach s Ukrajinou.

"Rusko opakovane varovalo pred nebezpečenstvom zásobovania ukrajinských ozbrojených síl západnými zbraňami a vybavením, ktoré sa môže nekontrolovateľne šíriť," uviedol ruský rezort diplomacie.

Moskva zároveň vyzvala Belgicko, aby nezatváralo oči pred kopiacimi sa dôkazmi, že Kyjev podporuje ozbrojené skupiny, ktoré v Rusku útočia na civilistov a civilnú infraštruktúru.

Cezhraničné vpády do Ruska, ku ktorým sa prihlásili ozbrojené skupiny označujúce sa za Rusov bojujúcich po boku ukrajinskej armády, viedli k násilným zrážkam v Belgorodskej oblasti.

Vpády boli sprevádzané ostreľovaním ruských pohraničných miest a obcí, ktoré si vyžiadalo niekoľko obetí na životoch medzi civilistami i desiatky zranených.

Denník The Washington Post cez víkend zverejnil rozsiahlu správu o tom, že zbrane a taktické vozidlá z niektorých členských štátov NATO vrátane Spojených štátov, Česka, Poľska a Belgicka sa objavili v Belgorodskej oblasti, ktorá susedí s Ukrajinou.

Belgicko v pondelok oznámilo, že začalo vyšetrovať, či zbrane, ktoré poslalo Kyjevu na obranu vlastného územia, skutočne slúžia na obranné účely, alebo či sú využívané na boj za hranicami Ukrajiny. Belgická vláda tiež uviedla, že požiada Kyjev o objasnenie správ médií.

Belgicko podobne ako iné európske krajiny a Spojené štáty poslalo Ukrajine zbrane pod podmienkou, že ich nepoužije pri útokoch na ruské územie. Spravili tak z obáv pred eskaláciou konfliktu.

"Pravidlo je prísne, je jasné: Naše zbrane dodávané Ukrajine sú len na obranné účely," uviedol belgický premiér Alexander De Croo.

Ukrajina podprela, že organizuje útoky na ruské územie, pripomína AFP.

01 - Modified: 2023-09-23 21:11:45 - Feat.: - Title: Lavrov nazval Západ „ríšou klamstiev“, mierový plán a obilnú dohodu nerealistickými 02 - Modified: 2023-09-23 15:33:39 - Feat.: - Title: V Nórsku zatkli bývalého veliteľa wagnerovcov za pokus vrátiť sa do Ruska. Nedorozumie, tvrdí jeho právnik 03 - Modified: 2023-09-23 14:55:45 - Feat.: - Title: V Nemecku dostalo azyl 90 ruských zbehov, podľa ľavice sú úrady príliš reštriktívne 04 - Modified: 2023-09-23 15:44:36 - Feat.: - Title: V Mali havarovalo lietadlo ruskej výroby Il-76. Úrady popierajú, že patrilo wagnerovcom 05 - Modified: 2023-09-23 06:05:48 - Feat.: - Title: Spojenci avizujú opatrenia proti dodávke zbraní medzi Ruskom a KĽDR
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
24. september 2023 00:35