StoryEditor

Fico a Uhrík kritizujú peniaze pre Nadáciu otvorenej spoločnosti, MPSVR namieta

06.06.2023, 17:19
Autor:
TASRTASR

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny ostro odmietlo tvrdenia o účelovej podpore jedinej nadácie. Za zavádzajúce považuje aj vyjadrenia o výške poskytnutých finančných prostriedkov.

Strana Smer-SD a hnutie Republika kritizujú poskytnutie dotácie pre Nadáciu otvorenej spoločnosti, ktorú spájajú s finančníkom Georgeom Sorosom.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny ostro odmietlo tvrdenia o účelovej podpore jedinej nadácie. Za zavádzajúce považuje aj vyjadrenia o výške poskytnutých finančných prostriedkov.  

"Chcel by som požiadať pani prezidentku (Zuzanu Čaputovú), aby sa oficiálne vyjadrila k rozhodnutiu vlády, ktorú postavila, nadeliť Sorosovej nadácii 21 miliónov eur," vyhlásil predseda Smeru Robert Fico.

Hovorí o vytváraní podmienok a zázemia pre likvidáciu opozície. Potvrdil tiež zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady, kde chce hovoriť o ovplyvňovaní volieb.

Líder hnutia Republika Milan Uhrík považuje dotáciu za nehoráznosť v čase, keď Slováci upadajú do čoraz väčšej chudoby a takmer každé odvetvie bojuje s dosahmi inflácie a rekordným zdražovaním.

Ministerstvo práce vysvetľuje, že financie prideľuje v rámci národného projektu financovaného z eurofondov. Pre mimovládne neziskové organizácie je celkovo určených trinásť miliónov eur.

Hlavným zámerom je finančne prispieť na výdavky súvisiace s humanitárnymi a integračnými aktivitami na pomoc Ukrajincom, ktoré doposiaľ samosprávy a mimovládne organizácie financovali z vlastných zdrojov.              

Národný projekt je podľa stanoviska spoločnou odpoveďou štátu a neziskového sektora na krízovú situáciu. "Prvýkrát v histórii Slovenska štát využíva konzorcium nadácií, ktoré v tomto prostredí pracujú už niekoľko desaťročí a majú skúsenosti s prerozdeľovaním zdrojov na rozličné účely," načrtla hovorkyňa rezortu Kristína Korenková.

Projekt realizuje konzorcium šiestich nezávislých nadácií pod vedením Nadácie otvorenej spoločnosti Bratislava, menovite Nadácia Ekopolis, Nadácia pre deti Slovenska, Nadácia Centra pre filantropiu, Nadácia Pontis a Socia - Nadácia na podporu sociálnych zmien.

01 - Modified: 2023-10-04 16:01:07 - Feat.: - Title: Bývalý politik Zala: Nemyslím si, že Fico bude premiérom. Hlas by to neprijal a SNS je nestabilná 02 - Modified: 2023-10-03 16:08:11 - Feat.: - Title: S preferovanými koaličnými partnermi nemáme zásadné programové rozdiely, objasňuje Fico 03 - Modified: 2023-10-03 14:16:38 - Feat.: - Title: Fico vidí reálne len dve možnosti na koalíciu. Iné sa podľa neho ani nečrtajú, dôvodom sú vyjadrenia KDH 04 - Modified: 2023-10-03 12:10:54 - Feat.: - Title: Lipšic sa ostro ohradil voči výrokom Fica. Postup Hamrana sa nechystá napodobniť 05 - Modified: 2023-10-03 18:02:11 - Feat.: - Title: Sme zapadákov, ktorý pre EÚ ani Ukrajinu nepredstavuje hrozbu. Zahraničné médiá komentujú výsledky volieb
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
05. október 2023 01:58