StoryEditor

V súvislosti s reformou čakajú školákov veľké zmeny v testovaní

05.06.2023, 17:49
Autor:
TASRTASR

Testovanie 5 sa v budúcom školskom roku neuskutoční, informuje ministerstvo školstva.

V súvislosti s kurikulárnou reformou sa pripravuje zásadnejšia zmena v testovaní. Dôraz bude Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR klásť na spôsobilosti. V reakcii na zrušenie Testovania 5 v budúcom školskom roku to uviedli z odboru komunikácie a marketingu rezortu školstva.

"Výsledkom národného testovania nebude porovnanie s inými žiakmi. Vyhodnocovanie bude kriteriálne, teda na akej úrovni žiak zvládol predpísané učivo. Na túto zmenu sa potrebujú pripraviť tvorcovia testov," uviedli z ministerstva školstva. Školy tak podľa MŠVVaŠ dostanú priestor sústrediť sa na zavedenie zmien vo vzdelávaní.

image

Rezort školstva chce určiť priority Slovenska pre vysoké školy. Študenti majú dostať adresnú pomoc

Jedným z deklarovaných cieľov opatrení plánu obnovy a v rámci komponentu sedem zameraného na vzdelávanie pre 21. storočie je zvýšiť kvalitu vzdelávacieho procesu, ktorá sa odrazí aj v zlepšení výsledkov žiakov v medzinárodných testovaniach. A to najmä v kľúčových oblastiach, ako je gramotnosť, kritické myslenie a digitálne zručnosti. "Hlavným nástrojom má byť zmena obsahu a foriem vzdelávania a ich efektívna implementácia na školách. Na tieto avizované zmeny priamo nadväzuje aj zmena, respektíve inovácia externých (národných, objektívnych) meraní tak, aby mali primárny význam najmä pre školu (žiaka, učiteľa) ako zdroj dôležitej spätnej väzby a východisko pre včasnú intervenciu s cieľom posunúť žiaka v úrovni jeho vedomostí, spôsobilostí či kompetencií," vysvetlili z rezortu školstva.

V slovenskom vzdelávacom systéme boli externé (celonárodné) merania vzdelávacích výsledkov žiakov realizované s cieľom dosiahnuť maximálnu objektivitu a diferencovanosť hodnotenia žiackych výkonov. "Doposiaľ realizované externé testovania žiakov na základných školách (Testovanie 5, Testovanie 9) hodnotia žiaka z pohľadu jeho relatívneho výkonu (normatívne/rozlišovacie testy, známe aj ako NR testy). NR testy obsahujú menší počet položiek a pokrývajú väčší obsah učiva," poznamenalo MŠVVaŠ. Tieto nástroje preto podľa ministerstva nedokážu v požadovanej miere reflektovať na mieru zvládnutia vybranej oblasti učiva z pohľadu žiaka, triedy, školy. Ich účelom bolo porovnanie výkonov žiakov.

image

Koncept well-beingu na školách. Sú učitelia aj žiaci v strese?

Nastavenie novej koncepcie testovania pre nasledujúce obdobie počíta podľa MŠVVaŠ aj s realizáciou doterajšej NR formy testovania, ktorá však bude doplnená o kriteriálne testy (CR testy) v závere prvého a druhého cyklu vzdelávania a následne vo ôsmom ročníku, respektíve začiatkom deviateho ročníka (tretí cyklus vzdelávania). "CR testy budú zamerané na identifikovanie absolútneho výkonu žiaka s primárnym cieľom detailnejšie identifikovať silné a slabé stránky vo výkone žiaka v presne špecifikovanom obsahu, prípadne odhaliť jeho nedostatky, chyby, ťažkosti, a tým poskytnúť školám adresnejšiu spätnú väzbu. Metodika prípravy, administrácie a vyhodnocovania týchto testov bude nastavená tak, že testy nebudú využívané na porovnávanie žiakov," doplnili z ministerstva.

NR testy plánuje rezort realizovať v súlade s platnou legislatívou na výstupe z nižšieho stredného vzdelania, teda po ukončení tretieho cyklu vzdelávania (Testovanie 9) a ako súčasť maturitnej skúšky - jej externá časť.

Testovanie 5 sa v budúcom školskom roku neuskutoční. Vyplýva to z informácií v Sprievodcovi školským rokom 2023/2024, ktoré zverejnilo MŠVVaŠ SR.

01 - Modified: 2023-06-01 07:46:01 - Feat.: 1 - Title: Rezort školstva chce určiť priority Slovenska pre vysoké školy. Študenti majú dostať adresnú pomoc 02 - Modified: 2023-05-26 07:42:33 - Feat.: 1 - Title: Špičkový slovenský expert pre HN: Stále nám hrozí recesia, krajina má jeden hlavný problém 03 - Modified: 2023-05-16 15:18:36 - Feat.: 1 - Title: Poslanci chcú, aby žiaci viac cvičili. Nemajú kde, odkazujú učitelia 04 - Modified: 2023-05-11 12:38:05 - Feat.: 1 - Title: Budúci premiér Ódor naznačil svoje plány: Chceme pomáhať. No adresne, už nie plošne
01 - Modified: 2023-09-18 12:00:00 - Feat.: - Title: 25-ročný človek, ktorý sa po škole nevráti na Slovensko, stojí štát viac ako 2 a pol milióna eur, hovorí predsedníčka študentskej rady 02 - Modified: 2023-09-16 15:36:27 - Feat.: - Title: SaS plánuje zaviesť hodinu informatiky na školách navyše 03 - Modified: 2023-09-13 10:02:42 - Feat.: - Title: SaS chce psychológa pre všetky školy, vrátane materských 04 - Modified: 2023-09-13 22:05:54 - Feat.: - Title: Slovensko ukazuje absurdnú realitu. Chýbajú peniaze a hrozí scenár školstva bez kníh 05 - Modified: 2023-09-12 13:43:42 - Feat.: - Title: Odborári a organizácie žiadajú budúcu vládu, aby riešila problémy v školstve
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
23. september 2023 22:19