StoryEditor

Väčšie fotovoltické elektrárne by mali byť aj pre domácnosti, upozornil odborník

04.06.2023, 09:35
Autor:
TASRTASR

Rozvoj fotovoltiky v rezidenčnom segmente by mal podľa Koudelu podporovať nielen finančne, prostredníctvom plánu obnovy, ale aj legislatívne.

Slovensko by malo nasledovať príklad Česka a Poľska a umožniť výstavbu fotovoltických elektrární väčších ako 10 kilowattov s možnosťou dodávok prebytočnej energie do siete aj domácnostiam.

V Poľsku je limit do 50 kW špičkového výkonu a k podobnej zmene došlo aj v Českej republike. Upozornil na to generálny riaditeľ spoločnosti Columbus Energy Slovensko Jiří Koudela. Malý zdroj energie je v súčasnosti na Slovensku podľa zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie limitovaný výkonom 10,8 kW.

Rozvoj fotovoltiky v rezidenčnom segmente by mal podľa Koudelu podporovať nielen finančne, prostredníctvom plánu obnovy, ale aj legislatívne.

Dôležité je najmä zjednodušenie procesu pripojenia fotovoltických elektrární a vytvorenie rámca pre prevádzkovateľov distribučných sústav. Takáto podpora zo strany štátnych a verejných inštitúcií by podľa Koudelu viedla k väčšej energetickej sebestačnosti domácností a znížila by ich závislosť.

Do roku 2040 by mala solárna energia podľa štúdie Európsky rezidenčný solárny trh pokryť až 20 % spotreby elektrickej energie v Únii.

Obyvatelia by sa tak mali stať menej závislými od dodávok energií z distribučných sietí. Európsky rezidenčný solárny trh porastie podľa štúdie do roku 2027 tempom 9,6 percenta akumulovanej kapacity ročne.

Situácia na európskom trhu je aktuálne charakterizovaná značnými rozdielmi vo využívaní solárnej energie medzi jednotlivými krajinami, ktoré sú spôsobené najmä zásahmi jednotlivých štátov do oblasti energetiky.

Napríklad v Česku došlo v rokoch 2021 a 2022 k výraznému nárastu fotovoltických inštalácií po prudkom zvýšení cien energií.

Fotovoltické elektrárne sú v súčasnosti v štyroch percentách českých domácností a do roku 2030 sa očakáva troj- až štvornásobný nárast. Podľa Koudelu by Slovensko malo v energetickej transformácii v nasledujúcom období nasledovať Poľsko a Česko.

 

 

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
23. september 2023 14:32