Americká ekonomika vytvorila v máji 339.000 pracovných miest, čo je oveľa viac, ako sa čakalo. Miera nezamestnanosti však vzrástla o 0,3 percentuálneho bodu na 3,7 percenta. Vyplýva to zo správy, ktorú dnes zverejnilo americké ministerstvo práce. Správa naznačila, že trh práce zostáva silný a ekonomika je ďaleko od obávanej recesie, aj keď sa objavujú ďalšie slabé oblasti.
Nové pracovné miesta vznikli najmä v kvalifikovaných a podnikateľských službách, štátnej správe, zdravotníctve, stavebníctve, doprave a skladovaní a sociálnej pomoci. Analytici podľa agentúry Reuters očakávali, že v máji vznikne zhruba 190-tisíc pracovných miest.
Údaj za apríl potom štatistici spresnili smerom nahor. Revízia dát ukázala, že vzniklo 294-tisíc miest namiesto pôvodne uvádzaných 253-tisíc miest. U miery nezamestnanosti analytici čakali zvýšenie na 3,5 percenta.
Správa ale tiež ukázala, že ustupujú mzdové tlaky, čo by mohlo poskytnúť určitú úľavu predstaviteľom americkej centrálnej banky, ktorí sa snažia dostať infláciu späť na dvojpercentný cieľ. Priemerný hodinový zárobok v piatom mesiaci roka stúpol o 0,3 percenta, v apríli sa zvýšil o 0,4 percenta. Medziročný rast miezd potom spomalil na 4,3 percenta z aprílových 4,4 percenta. Pred pandémiou sa však medziročný rast miezd pohyboval okolo 2,8 percenta.
Finančné trhy sa domnievajú, že teraz existuje viac ako 70-percentná pravdepodobnosť, že Fed na svojom zasadnutí 13. a 14. júna ponechá základnú úrokovú sadzbu bez zmeny. Od vlaňajšieho marca Fed zvýšil základný úrok o päť percentuálnych bodov.