Svetové ceny potravín klesli v máji najnižšie za dva roky. Spôsobili to hlavne nižšie ceny rastlinných olejov, obilnín a mliečnych výrobkov, ktoré prevážili nad rastom cien cukru a mäsa. Vyplýva to z dnešnej správy Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo.
Súhrnný index, ktorý sleduje ceny obilnín, rastlinných olejov, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru na medzinárodných trhoch, v máji klesol v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 3,4 bodu na 124,3 bodu. To je najnižší údaj od apríla 2021. Index je teraz 22 percent pod rekordným maximom, na ktoré vystúpil v marci 2022, po začatí ruskej invázie na Ukrajinu.
Ceny obilnín sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom znížili o takmer päť percent. Dôvodom sú vyhliadky na dostatočnú ponuku a predĺženie dohody umožňujúcej dodávky z Ukrajiny po mori. Ceny ryže však v máji ďalej rástli, čiastočne pre obmedzené dodávky v niektorých vývozných krajinách. FAO minulý mesiac vyjadrila obavy z rastúcich cien tejto potraviny považované za základné.
Index cien rastlinných olejov sa znížil medzimesačne o takmer deväť percent. Pokles je odrazom vysokých dodávok olejnatých semien a slabého dopytu po palmovom oleji. Mliečne výrobky zlacneli o viac ako tri percentá pre sezónny rast produkcie mlieka na severnej pologuli.
Naopak, ceny cukru oproti aprílu stúpli o 5,5 percenta a zaznamenali rast štvrtý mesiac po sebe. Môžu za to obavy z vývoja počasia.
FAO dnes tiež predpovedala, že produkcia obilnín sa v tomto roku zvýši o jedno percento na 2,813 miliardy ton, predovšetkým vďaka nárastu zberu kukurice. Celosvetové zásoby obilnín by v sezóne 2023/2024 mali vzrásť o 1,7 percenta na rekordných 873 miliónov ton.