StoryEditor

Gröhling vyzval ministra financií, aby vyčlenil dodatočné peniaze na učebnice

02.06.2023, 10:35
Autor:
TASRTASR

Na podobe príspevku na učebnice sa podľa Branislava Gröhlinga dohodli exministri školstva a financií Igor Matovič a Ján Horecký, nie súčasní šéfovia rezortov.

Exminister školstva a podpredseda strany SaS Branislav Gröhling vyzval ministra financií Michala Horvátha, aby vyčlenil dodatočné peniaze na učebnice. Poukázal pritom na to, že rezort na ne dal výrazne menej peňazí ako v predchádzajúcich rokoch.

"Žiaci potrebujú okrem kvalitného učiteľa aj kvalitné učebnice. Príspevok 7,50 eura je naozaj nízky a školy hľadajú spôsoby, ako zabezpečiť dostatok učebníc. Chcel by som preto touto cestou vyzvať ministra financií Michala Horvátha, aby vyčlenil pre školstvo financie na učebnice," povedal.         

Gröhling skonštatoval, že v roku 2020 prispel rezort školstva na učebnice sumou 15 miliónov eur, v roku 2021 do nich investoval 14 miliónov eur. "V roku 2022 investovalo ministerstvo školstva do učebníc sumu 18 miliónov eur vrátane financií z plánu obnovy. Ale v máji roku 2023 už pod novým vedením vyčlenilo ministerstvo školstva na učebnice iba päť miliónov eur, čo je menej ako tretina," podotkol.

Exminister v tejto súvislosti upozornil, že rodičom narástli aj náklady na potraviny a poplatky v jedálňach, materských školách či školských kluboch detí. "Dôvodom je hlavne prorodinný balíček, ktorý mestám a obciam zobral pol miliardy eur, a tie sa snažia teraz svoje rozpočty dorovnať cez zvýšené poplatky," doplnil. Na podobe príspevku na učebnice sa podľa jeho slov dohodli exministri školstva a financií Igor Matovič a Ján Horecký, nie súčasní šéfovia rezortov. 

Šéf rezortu školstva Daniel Bútora koncom mája povedal, že suma na učebnice sa ešte môže zmeniť, no garantovať to zatiaľ nevie. Zároveň pripustil, že v minulosti boli na učebnice vyčlenené vyššie prostriedky, ktoré sa na tento zámer podarilo presunúť.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
25. september 2023 23:25