StoryEditor

Taliansky parlament podporil zákon sprísňujúci tresty za náhradné materstvo

31.05.2023, 22:45
Autor:
ČTKČTK

Rozširujeme tresty na všetky činy vykonané v zahraničí, čo bude odrádzať od využitia tejto praktiky a zastaví reprodukčnú turistiku, uviedla autorka návrhu zákona Carolina Varchiová z najväčšej vládnej strany Bratia Taliansko.

Taliansky parlament dnes podporil návrh zákona vládnej strany Bratia Talianska, ktorý zavádza tresty pre náhradné materstvo uskutočnené aj v zahraničí. Píše to dnes agentúra ANSA. V súčasnosti môžu talianske súdy trestať len prípady náhradného materstva, ktoré sa uskutočnili na talianskom území. Zákon počíta s trestom až dvoch rokov odňatia slobody a s pokutou až jedného milióna eur.

"Rozširujeme tresty na všetky činy vykonané v zahraničí, čo bude odrádzať od využitia tejto praktiky a zastaví reprodukčnú turistiku," uviedla autorka návrhu zákona Carolina Varchiová z najväčšej vládnej strany Bratia Taliansko. Jej návrh rozširuje súčasné tresty aj na prípady náhradného materstva, ktoré sa uskutočnili v zahraničí. Súčasná právna úprava zakazuje náhradné materstvo na území Talianska. Hrozia zaň tresty od troch mesiacov až po dva roky odňatia slobody a pokuty od 600-tisíc do jedného milióna eur.

Pri rokovaní v právnom výbore Poslaneckej snemovne však návrh zákona doznal významnej zmeny. Oproti pôvodnému textu sa náhradné materstvo v zahraničí bude trestať len v prípade, že sa ho dopustí taliansky občan. "Vďaka novému textu tak nebude zatknutý kanadský lekár, ktorý príde na dovolenku s dieťaťom, ktoré má vďaka náhradnému materstvu, ale bude zadržaný taliansky lekár, ktorý mal deťa v Kanade za použitia náhradného materstva a do Talianska prišiel navštíviť rodičov," uviedol. poukazuje liberálny poslanec Riccardo Magi, ktorý je proti sprísneniu zákona. So svojím návrhom, aby za náhradné materstvo v žiadnom prípade nehrozil trest väzenia, ale neuspel.

Zmenu zákona podporujú zákonodarcovia z talianskej vládnej koalície, v ktorej majú prevahu krajne pravicové strany. Postoj opozície k zákonu nie je jednoznačný a časť opozičných zákonodarcov zákon zrejme podporí. Schválenie sa očakáva v priebehu leta.

01 - Modified: 2023-09-27 16:55:13 - Feat.: - Title: Taliansko zvažuje predaj menšieho podielu v banke Monte dei Paschi 02 - Modified: 2023-09-27 14:43:45 - Feat.: - Title: Okolie Neapola zasiahlo najsilnejšie zemetrasenie za uplynulých 40 rokov 03 - Modified: 2023-09-27 10:19:01 - Feat.: - Title: Mafiánskeho bossa Messinu Denara v úzkom rodinnom kruhu pochovali na Sicílii 04 - Modified: 2023-09-27 08:41:58 - Feat.: - Title: Donatella Versace kritizuje taliansku vládu za politiku voči homosexuálom. Obmedzujú naše slobody, vyhlásila 05 - Modified: 2023-09-26 09:58:29 - Feat.: - Title: Taliansko schválilo ďalšiu pomoc pre rodiny na riešenie vysokých cien energií
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
28. september 2023 11:19