StoryEditor

USA nepodporujú útoky na území Ruska

30.05.2023, 19:44
Autor:
TASRTASR

Spojené štáty ešte stále zhromažďujú informácie o tom, čo sa stalo v Moskve, kde prvýkrát od invázie Ruska na Ukrajinu boli dronmi zasiahnuté civilné objekty — bytové domy v juhozápadnej časti ruskej metropoly.

Spojené štáty nepodporujú útoky na území Ruskej federácie a sústreďujú sa na pomoc Ukrajine pri opätovnom dobytí jej medzinárodne uznaného územia.

Podľa agentúry AFP to povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí v utorok vo Švédsku, kde je šéf diplomacie USA Antony Blinken momentálne na návšteve.

USA týmto vyhlásením reagovali na najnovší vývoj vo vojne rozpútanej voči Ukrajine Ruskom, keď nad ruské územie — Moskvu a Moskovskú oblasť — v utorok ráno prenikla letka dronov.

Ruské ministerstvo obrany predtým uviedlo, že Kyjev uskutočnil "teroristický útok" ôsmimi bezpilotnými lietadlami "na objekty v meste Moskva". Tri z nich boli vyradené systémami elektronického boja a odchýlili sa od plánovaných cieľov — zrejme preto zasiahli tri bytové domy v oblasti na juhozápade Moskvy.

V tlačovej správe ruského ministerstva obrany zverejnenej na platforme Telegram sa píše, že ďalších päť dronov zostrelil raketový systém zem-vzduch Pancir-S v Moskovskej oblasti.

"Vo všeobecnosti nepodporujeme útoky vo vnútri Ruska. Sústreďujeme sa na to, aby sme Ukrajine poskytli vybavenie a výcvik, ktoré potrebuje na znovudobytie vlastného zvrchovaného územia," uviedol hovorca amerického rezortu diplomacie.

Hovorca dodal, že Spojené štáty ešte stále zhromažďujú informácie o tom, čo sa stalo v Moskve, kde prvýkrát od invázie Ruska na Ukrajinu boli dronmi zasiahnuté civilné objekty — bytové domy v juhozápadnej časti ruskej metropoly.

Ruský prezident Vladimir Putin z tohto dronového útoku obvinil Kyjev.

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí pripomenul, že Rusko v utorok uskutočnilo už sedemnásty útok na Kyjev za mesiac máj.

"Rusko začalo túto nevyprovokovanú vojnu proti Ukrajine. Rusko ju môže  kedykoľvek ukončiť stiahnutím svojich síl z Ukrajiny namiesto každodenných útokov na ukrajinské mestá a obyvateľov", povedal hovorca.

01 - Modified: 2023-09-26 06:16:19 - Feat.: - Title: Pri ruskom útoku dronmi boli v prístave Izmajil zranení dvaja ľudia 02 - Modified: 2023-09-25 20:45:03 - Feat.: - Title: Pokles pôrodnosti a neisté demografické vyhliadky. Ukrajina čelí ďalším problémom 03 - Modified: 2023-09-25 20:24:52 - Feat.: - Title: Biden sľubuje tichomorským štátom pomoc v boji s klimatickou zmenou 04 - Modified: 2023-09-25 19:27:48 - Feat.: - Title: USA rozšírili čiernu listinu firiem za dodávky súčiastok pre drony do Ruska 05 - Modified: 2023-09-25 19:19:13 - Feat.: - Title: USA ponúkli Poľsku pôžičku dve miliardy dolárov na modernizáciu armády
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
26. september 2023 09:07