StoryEditor

Európska únia pred sezónou lesných požiarov rozšírila flotilu lietadiel a vrtuľníkov

30.05.2023, 19:19
Autor:
TASRTASR

Na rok 2023 zahŕňa flotila 24 lietadiel a štyri vrtuľníky poskytnuté desiatimi členskými štátmi.

Európska únia pred tohtoročnou očakávanou sezónou lesných požiarov rozšírila svoju flotilu hasiacich lietadiel a vrtuľníkov v rámci mechanizmu RescEU.

Oznámil to v utorok eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič pri príležitosti desiateho výročia založenia Koordinačného centra Únie pre reakcie na núdzové situácie.

Na rok 2023 zahŕňa flotila 24 lietadiel a štyri vrtuľníky poskytnuté desiatimi členskými štátmi. Dve stredné veľké lietadlá poskytlo Chorvátsko, štyri ľahké lietadlá pochádzajú zo Švédska, po dve ľahké lietadlá poskytli Cyprus, Nemecko a Portugalsko, dva vrtuľníky dalo Česko, dve stredne veľké lietadlá ponúklo Španielsko, Francúzsko poslalo dve stredne veľké lietadlá a jeden vrtuľník.

Taliansko obohatilo flotilu o dve stredne veľké lietadlá na naberanie vody a dve ľahké lietadlá. Najviac prispelo Grécko, ktoré poskytlo dve stredne veľké lietadlá, dve ľahké lietadlá a jeden vrtuľník.

Okrem toho Bulharsko, Fínsko, Francúzsko, Lotyšsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko vyšlú spolu takmer 450 hasičov ako pohotovostné zásahové oddiely do centier vo Francúzsku, Grécku a Portugalsku.

Európska komisia v roku 2022 vypracovala Akčný plán na prevenciu lesných požiarov, ktorý je zameraný na tri ciele: zlepšiť administratívne kapacity, zlepšiť povedomie o hrozbe lesných požiarov a zvýšiť investície do opatrení na prevenciu požiarov.

Únia v rámci akčného plánu na prevenciu lesných požiarov v utorok spustila novú metodiku hodnotenia požiarov vo voľnej prírode. Tento nový nástroj pomôže členským krajinám posúdiť ich schopnosť predchádzať lesným požiarom a pripraviť sa na ne a podporuje výmenu osvedčených postupov medzi európskymi krajinami v rámci mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany.

Okrem toho sa vytvára tím pre koordináciu núdzových reakcií v stredisku na podporu lesných požiarov, ktorý umožní monitorovanie a analýzu situácie s požiarmi takmer v reálnom čase od polovice júna do polovice septembra.

Únia zabezpečuje koordinovaný prístup k prevencii, príprave a reakcii na lesné požiare, keď presiahnu kapacity civilnej ochrany konkrétneho štátu. Postihnuté krajiny môžu vtedy požiadať o pomoc prostredníctvom mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany. Po aktivácii mechanizmu ERCC koordinuje a financuje pomoc poskytovanú členskými štátmi EÚ a deviatimi ďalšími účastníckymi štátmi tohto mechanizmu prostredníctvom spontánnych ponúk.

ERCC zároveň monitoruje vývoj lesných požiarov s podporou systémov včasného varovania, ako je Európsky informačný systém o lesných požiaroch, zatiaľ čo družicový systém EÚ Copernicus poskytuje záchranárom podrobné informácie o vývoji požiarov v teréne.

01 - Modified: 2023-10-03 14:58:02 - Feat.: - Title: Tunisko odmietlo milióny z Európskej únie na riešenie migrácie. Pomoc je neúctivá, tvrdí prezident 02 - Modified: 2023-10-03 14:36:17 - Feat.: - Title: Európska únia by sa mala rozšíriť v záujme svojej bezpečnosti, vyhlásil český prezident 03 - Modified: 2023-10-03 13:10:26 - Feat.: - Title: Únia sa chráni pred vydieraním. Europarlament odobril nový nástroj proti nátlaku v obchodnej oblasti 04 - Modified: 2023-10-03 12:22:17 - Feat.: - Title: Facebook bez reklamy by v Európskej únii mohol pre desktop stáť desať eur mesačne 05 - Modified: 2023-10-03 09:24:26 - Feat.: - Title: Brusel môže uvoľniť časť eurofondov smerujúcich do Maďarska, chce Orbánovu podporu pre vyšší rozpočet
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
04. október 2023 06:26