StoryEditor

Poslancov v júni zrejme čakajú ďalšie mimoriadne schôdze k zákonom

30.05.2023, 12:13
Autor:
TASRTASR

Zákony by sa tak mohli prijať ešte do volieb, štandardne naplánované zasadania by nestačili na prijatie 2. a 3. čítaní legislatívnych návrhov.

Poslanci Národnej rady SR sú pripravení aj na ďalšie mimoriadne rokovania. Viacerí si vedia predstaviť mimoriadne rokovania k balíku zákonov v druhom čítaní aj po skončení sa júnovej riadnej schôdze. Návrhy by sa tak mohli prijať ešte do volieb. V júni je totiž naplánovaná posledná riadna schôdza v tomto volebnom období a viaceré zmeny ostali v prvom čítaní. V druhom a treťom čítaní by sa tak bez mimoriadneho rokovania nestihli prijať.

image

Kollár si počká na Programové vyhlásenie vlády, Šimečka vidí v pléne veľa populizmu

Predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová podotkla, že všetky body z mimoriadnej schôdze budú súčasťou programu riadneho rokovania so začiatkom 13. júna. Vie si predstaviť, že tie z nich, ktoré prejdú do druhého čítania, sa ešte budú dať presadiť. "Keď niečo prejde do druhého čítania, je možné sa dohodnúť na balíkoch návrhov a obratom sa zvolá mimoriadna schôdza," uviedla. Spomenula napríklad defibrilátory v obciach či protikorupčné návrhy.

Podobne to vidí aj nezaradený poslanec a líder Demokratov Eduard Heger. Odmieta, že by jeho poslanci zablokovali zákony z mimoriadneho rokovania. "Keď prejdú prvým čítaním, veľmi radi dáme hlasy a zahlasujeme za všetky dobré návrhy, aby prešli aj druhým čítaním," uviedol s tým, že po júnovej riadnej schôdzi pokojne môže byť mimoriadne rokovanie. Podporiť však jeho poslanci odmietajú "kampaňové" návrhy, poukázali na ich negatívny efekt na štátny rozpočet.

Podpredseda parlamentu zo Sme rodina Peter Pčolinský uviedol, že poslanci z hnutia boli pripravení rokovať o balíku zákonov. Rovnako si vie predstaviť mimoriadnu schôdzu v júni. Obáva sa však, že dopadne rovnako ako utorkové rokovanie a po obštrukcii sa schôdza neotvorí. Podčiarkol pritom, že poslanci nemusia hlasovať za všetky návrhy z programu a môžu ich odmietnuť aj jednotlivo.

image

Matovič vyzval poslancov, aby hlasovali za návrh, ktorý oslobodí mamy od daní

"Prerokovať všetky návrhy zákonov je výsadou parlamentnej demokracie. Ak poslanci nesúhlasia s návrhom, majú jednoduchú možnosť - môžu zahlasovať proti," podotkla nezaradená poslankyňa a šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová. Blokovanie schôdze považuje za popretie parlamentnej demokracie. Avizovala, že v budúcnosti podporí prípadnú mimoriadnu schôdzu k zákonom. Upozornila, že predložené sú viaceré potrebné zmeny.

Nezaradená poslankyňa a podpredsedníčka mimoparlamentnej strany Hlas-SD Denisa Saková označila mimoriadnu schôdzu za predvolebnú kampaň lídra obyčajných ľudí Igora Matoviča. Pripomenula, že bývalá vládna koalícia mala tri roky počas svojho vládnutia čas zákony presadiť. Podotkla, že v úvode vládnutia mali ústavnú väčšinu a mohli zmeny prijať. "Nebudeme tu skákať tak, ako Matovič chce a ako si teraz spravil predvolebnú kampaň," dodala. Počíta s tým, že mimoriadne schôdze sa do konca volebného obdobia ešte budú zvolávať.

01 - Modified: 2023-05-27 12:35:56 - Feat.: 1 - Title: Kollár si počká na Programové vyhlásenie vlády, Šimečka vidí v pléne veľa populizmu 02 - Modified: 2023-05-14 14:29:28 - Feat.: 1 - Title: Matovič vyzval poslancov, aby hlasovali za návrh, ktorý oslobodí mamy od daní
01 - Modified: 2023-09-30 21:42:24 - Feat.: - Title: Priebežné výsledky parlamentných volieb: Zistite, ako sa darilo stranám, poslancom, či kto vyhral v regiónoch 02 - Modified: 2023-09-20 08:18:48 - Feat.: - Title: Poslanci nebudú rokovať o návrhu Smeru-SD obnoviť kontroly na hraniciach 03 - Modified: 2023-09-13 20:12:08 - Feat.: - Title: Europarlament reaguje na obvinenia poslancov. Chce upraviť pravidlá a odhaliť konanie zákonodarcov 04 - Modified: 2023-09-11 08:23:19 - Feat.: - Title: Obštrukcie v parlamente. Poslanci nebudú rokovať o novele, ktorá riešila potvrdenia pre cudzincov 05 - Modified: 2023-09-09 06:34:00 - Feat.: - Title: V 28 obciach otvorili volebné miestnosti, obyvatelia si vyberajú starostov a poslancov
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
04. október 2023 09:52