StoryEditor

Svetoví politici i predstavitelia Únie a NATO zablahoželali Erdoganovi k víťazstvu

29.05.2023, 06:34
Autor:
TASRTASR

Americký prezident Joe Biden napísal, že sa teší na pokračovanie spolupráce USA a Turecka "ako spojencov v rámci NATO na bilaterálnych otázkach a spoločných globálnych výzvach".

Poprední svetoví politici, ako aj predstavitelia EÚ a NATO zablahoželali v nedeľu Recepovi Tayyipovi Erdoganovi prostredníctvom Twitteru k jeho znovuzvoleniu do funkcie prezidenta Turecka v druhom kole volieb. Informovali o tom agentúra AFP a denník The Guardian.

Americký prezident Joe Biden napísal, že sa teší na pokračovanie spolupráce USA a Turecka "ako spojencov v rámci NATO na bilaterálnych otázkach a spoločných globálnych výzvach".

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo svojom tvíte písanom po turecky uviedol, že Francúzsko a Turecko spoločne prekonajú "veľké výzvy", za ktoré označil návrat mieru do Európy, budúcnosť Euroázijskej aliancie a Stredozemné more.

"Budeme pokračovať v napredovaní spolu s prezidentom Erdoganom, ktorému blahoželám k jeho znovuzvoleniu," konštatoval Macron.

Britský premiér Rishi Sunak sa teší sa na pokračovanie úzkej spolupráce medzi Londýnom a Ankarou v rôznych oblastiach "od rozvoja obchodu až po riešenie bezpečnostných hrozieb ako spojenci NATO". Sunakova hovorkyňa oznámila, že premiér sa v nedeľu večer spojil s Erdoganom aj telefonicky, pričom hovorili i o pokračujúcej obnove Turecka po ničivých zemetraseniach zo začiatku tohto roka.

K znovuzvoleniu gratulovali Erdoganovi aj predstavitelia NATO a Európskej únie, s ktorými sa v minulosti opakovane dostal do konfliktu. Turecko je členom Aliancie, prístupové rokovania s EÚ sa však ocitli v slepej uličke.

"Teším sa na pokračovanie našej spolupráce a prípravu na júlový summit NATO," napísal na Twitteri generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

"Teším sa na ďalšie rozširovanie vzťahov medzi EÚ a Tureckom. Pre EÚ aj Turecko je strategicky dôležité pracovať na rozvoji tohto vzťahu v prospech našich národov,“ uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Nemecký kancelár Olaf Scholz v gratulácii vyzdvihol spoluprácu Nemecka a Turecka, ktorých označil za "blízkych partnerov a spojencov", úzko prepojených aj sociálne a ekonomicky.

 

01 - Modified: 2023-09-26 14:40:40 - Feat.: - Title: Turecko schváli vstup Švédska do NATO, ak USA umožnia predaj F-16tiek, vyhlásil Erdogan 02 - Modified: 2023-09-25 19:53:03 - Feat.: - Title: Spojenci Poľska v NATO sú znepokojení škandálom s vízami, tvrdí poľský politik Tusk 03 - Modified: 2023-09-25 15:09:32 - Feat.: - Title: Budapešť chce obnoviť práva Maďarov na Ukrajine, inak Kyjev nepodporí 04 - Modified: 2023-09-25 12:53:26 - Feat.: - Title: Erdogan pricestoval do Nachičevanu, bude rokovať s azerbajdžanským prezidentom 05 - Modified: 2023-09-25 08:40:08 - Feat.: - Title: Prečo je konečné a definitívne zúčtovanie s Ruskom nevyhnutné
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
26. september 2023 23:45