Kubánsky parlament vo štvrtok jednomyseľne schválil nový reštriktívny mediálny zákon, ktorý podľa kritikov a odborníkov postihne predovšetkým nezávislé médiá na internete. Informuje o tom dnes agentúra AFP. Kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel v parlamente povedal, že zákon má zabrániť podrývaniu socialistického štátu. Zákon tiež stanovuje, že médiá na Kube sú len vo vlastníctve štátu či iných štátnych alebo pološtátnych organizácií. Parlament o zákone hlasoval počas terajšej oficiálnej návštevy šéfa únijnej diplomacie Josepa Borrella.
Na Kube sú televízie, rádiá a tlačené noviny vo vlastníctve štátu alebo komunistickej strany. Na internete však v posledných rokoch vznikli viaceré nezávislé médiá, ktorých novinári sú podľa AFP pod neustálym tlakom úradov a mnohí z nich kvôli tomu opustili krajinu.
Nový zákon stanovuje, že médiá môžu vlastniť len štát, komunistická strana či masové organizácie, ktoré však väčšinou podliehajú štátu alebo jeho kontrole. Kubánsky prezident Díaz-Canel počas parlamentnej rozpravy povedal, že kubánska vláda nikdy neuzná nezávislé médiá, ktoré označil za "žoldákov". O kritických novinároch či disidentoch oficiálni kubánski predstavitelia často tvrdia, že platenie zo zahraničia, predovšetkým z USA. Podľa prezidenta Kuba čelí "intenzívnej mediálnej vojne".
Nový zákon okrem iného zakazuje "podrývanie ústavného poriadku a destabilizáciu socialistického štátu".
Podľa agentúry EFE je zákon prvou právnou úpravou fungovania médií na Kube. Vláda podľa kritikov normu pripravila, aby mohla zakročiť proti internetovým médiám.
Kubánsky parlament schválil zákon v čase, keď je na ostrove šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell. Toho mimovládne organizácie na ochranu ľudských práv, napríklad Amnesty International či Human Rights Watch, vyzvali, aby s kubánskymi predstaviteľmi rokoval o stave ľudských práv na Kube. Borrell sa k novému zákonu verejne nevyjadril. Na svojom twitterovom účte umiestnil príspevky o rokovaniach, ktoré mal na ostrove, a chválil možnosť zakladať malé a stredné podniky na Kube.
"Vyhliadky pre nezávislú tlač sú celkom pochmúrne," povedala agentúre AFP známa kubánska novinárka Luz Escobarová z nezávislého serveru 14ymedio. Už pred zákonom nezávislí kubánski novinári čelili represiám a ústrkom. "Často vám znemožňujú vyjsť z domu, alebo keď sa domov vrátite, tak vás tam zavrú a odpoja internet," povedala novinárka, ktorá ostrov spolu s ďalšími kolegami vlani opustila.