StoryEditor

Britský parlament vyhlásil hladomor na Ukrajine za genocídu

26.05.2023, 00:12
Autor:
TASRTASR

Mnohé krajiny vrátane Austrálie, Kanady, Írska a Brazílie už uznali podobnú rezolúciu a nemecký Bundestag a americký Kongres prijali príslušné rezolúcie.

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu vo štvrtok jednomyseľne schválili návrh na uznanie  hladomoru na Ukrajine z 30. rokov 20. storočia za akt genocídy ukrajinského ľudu.

Informovala o tom britská stanica BBC, ktorá dodala, že s návrhom rezolúcie prišla konzervatívna poslankyňa Pauline Lathamová. Rozhodnutie parlamentu je pre britskú konzervatívnu vládu nezáväzné.

"Sovietsky zväz vyhladil milióny Ukrajincov násilným vyhladovaním na smrť a násilným premiestnením, čo pripomína dnešné udalosti na Ukrajine," zdôraznila Lathamová. Sovietsky diktátor Josif "Stalin v 30. rokoch minulého storočia - rovnako ako dnes Putin - chcel zničiť ukrajinský národ a ukrajinskú identitu," zdôraznila poslankyňa.

"Dúfam, že dnešným hlasovaním za uznanie holodomoru ako genocídy vyšleme Putinovi a svetu jasný odkaz, že britský parlament podporuje Ukrajinu a že nebudeme tolerovať vojnové zločiny, či už v minulosti alebo v súčasnosti," dodala Lathamová.

Pripomenula tiež, že mnohé krajiny vrátane Austrálie, Kanady, Írska a Brazílie už uznali hladomor na Ukrajine za genocídu a nemecký Bundestag a americký Kongres prijali príslušné rezolúcie.

Parlamentný štátny tajomník britského ministerstva zahraničných vecí pre Európu Leo Docherty označil rozhodnutie parlamentu za "úplne pochopiteľné". Zároveň potvrdil názor britskej vlády, že klasifikácia v tejto kauze prináleží súdom.

Predseda ukrajinského parlamentu Ruslan Štefančuk pred časom uviedol, že hladomor na Ukrajine uznalo za genocídu 26 krajín, z toho 11 v minulom roku. Podľa BBC sa Ukrajina už mnoho rokov snaží dosiahnuť, aby svet - a aj Rusko - uznali hladomor za genocídu Ukrajincov.

Moskva však vždy odpovedala, že hladomor v 30. rokoch zasiahol nielen ukrajinské územia, ale aj rozsiahle oblasti južného Ruska a severného Kazachstanu, a že hladomor spôsobila rozsiahla kolektivizácia a konfiškácia potravín roľníkom pre urýchlenú industrializáciu. Moskva súčasne argumentuje, že toto konanie sovietskych orgánov nebolo namierené proti žiadnej konkrétnej etnickej skupine.

01 - Modified: 2023-06-03 08:12:40 - Feat.: - Title: Ruské značky zapĺňajú medzeru, ktorú zanechali na trhu západní rivali. Obchody otvárajú s novým vedením 02 - Modified: 2023-06-03 07:25:36 - Feat.: - Title: V centre ruskej pozornosti sa ocitla ukrajinská Marjinka, jej význam je otázny. Mesto ešte nedobyli 03 - Modified: 2023-06-02 20:04:00 - Feat.: - Title: USA chcú rokovať s Ruskom a Čínou o kontrole jadrových zbraní 04 - Modified: 2023-06-02 19:48:04 - Feat.: - Title: Arménsko nie je spojencom Ruska vo vojne s Ukrajinou. Berieme to na vedomie, znie z Moskvy 05 - Modified: 2023-06-02 20:52:19 - Feat.: - Title: Balalajka, kimono, klokan či chrúst. Navaľnyj si robí posmech z vedenia väznice
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
03. jún 2023 13:53