Juhokórejská a americká armáda dnes začali rozsiahle spoločné vojenské cvičenie s ostrou streľbou, pri ktorom simulovali odrazenie útoku zo strany KĽDR. Podľa agentúry Reuters to oznámilo juhokórejské ministerstvo obrany. Manévre Južnej Kórey a USA vyvolávajú hnev Pchjongjangu, ktorý ich označuje za nácvik invázie a pravidelne na ne reaguje raketovými či inými zbrojnými testami.
Päťdňových manévrov v oblasti Pchočchonu neďaleko hranice s KĽDR sa zúčastňuje asi 2500 vojakov z Južnej Kórey a USA. Nasadené boli tanky, húfnice, bojové vrtuľníky i "neviditeľné" stíhačky, ktoré sú vďaka technológii stealth ťažko zachytiteľné radarom, oznámilo ministerstvo. Podľa neho ide o najväčšie juhokórejsko-americké cvičenie svojho druhu.
"Cvičenie ukazuje našu pripravenosť rezolútne odpovedať na jadrové a raketové hrozby a prípadný útok zo strany Severnej Kórey," dodalo ministerstvo.
Minulý týždeň severokórejské štátne médiá označili chystané juhokórejsko-americké manévre za prípravu na vojnu a uviedli, že Washington a Soul "budú čeliť zodpovedajúcej odvete".
Podľa médií líder KĽDR Kim Čong-un tiež schválil záverečné prípravy vypustenia prvého severokórejského špionážneho vojenského satelitu. Podľa expertov družica umožní KĽDR v prípade vojny presnejšie zasiahnutie cieľov.
Americká analytická skupina 38 North oznámila, že na novom severokórejskom odpalisku bola v uplynulých dňoch zaznamenaná zvýšená aktivita, ktorá môže svedčiť o tom, že sa vyslanie družice blíži.