StoryEditor

Kuleba: Africké štáty by sa mali vzdať neutrálneho postoja k ruskej agresii

25.05.2023, 06:53
Autor:
TASRTASR

Mnohé africké krajiny sa stále odmietajú postaviť na jednu zo strán v tomto európskom konflikte, pričom viaceré z nich sa zdržali hlasovania na Valnom zhromaždení OSN, ktoré odsúdilo ruskú inváziu. Etiópia je jednou z nich.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v stredu vyzval africké krajiny, aby upustili od svojho postoja neutrality voči vojne jeho krajiny s Ruskom.

Mnohé africké krajiny sa stále odmietajú postaviť na jednu zo strán v tomto európskom konflikte, pričom viaceré z nich sa zdržali hlasovania na Valnom zhromaždení OSN, ktoré odsúdilo ruskú inváziu. Etiópia je jednou z nich.

Ukrajina je "veľmi rozrušená z toho, že niektoré africké štáty sa rozhodli zdržať hlasovania", povedal Kuleba v etiópskom hlavnom meste Addis Abeba a vyzval ich, aby "tvárou v tvár ruskej agresii" poskytli Ukrajine diplomatickú podporu.

"Neutralita nie je riešením. Tým, že ste neutrálni k ruskej agresii na Ukrajine, premietate neutralitu do porušovania hraníc a masových zločinov, ku ktorým môže dôjsť i veľmi blízko vás," povedal novinárom šéf ukrajinskej diplomacie.

Rusko si vybudovalo významnú prítomnosť v niekoľkých častiach Afriky, kde pôsobí ruská žoldnierska Vagnerova skupina, a nedávno uskutočnilo spoločné vojenské cvičenie s Juhoafrickou republikou. Moskva plánuje v júli usporiadať i rusko-africký samit.

Kuleba vyzval africké krajiny, aby podporili "desaťbodový mierový vzorec", ktorý vlani v decembri navrhol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, a zdôraznil, že Ukrajina chce s Afrikou budovať "vzájomne výhodné" vzťahy založené na obchode s energiou, technológiami a farmaceutickými výrobkami.

Ukrajina aj Rusko dodávajú do Afriky značné množstvo obilia, pripomína AFP.

Kuleba je momentálne na africkom turné, ktoré zahŕňa i návštevy Maroka a Rwandy. Svoju prvú cestu do Afriky absolvoval minulý rok v októbri, keď zavítal do Senegalu, Pobrežia Slonoviny, Ghany a Kene.

01 - Modified: 2023-06-02 10:47:48 - Feat.: - Title: Čínsky vyslanec pre Ukrajinu vyzval vlády, aby prestali posielať zbrane na bojisko a viedli rokovania 02 - Modified: 2023-06-02 10:28:44 - Feat.: - Title: Vojna na Ukrajine podľa Blinkena Rusko do budúcnosti výrazne oslabí, Putinov krok znížil vplyv Moskvy 03 - Modified: 2023-06-02 09:23:14 - Feat.: - Title: Ukrajina zničila v noci všetky útočiace ruské drony a rakety, šiesty nálet si vyžiadal dvoch ranených 04 - Modified: 2023-06-02 08:56:24 - Feat.: - Title: Čínsky vyslanec si nemyslí, že by Rusko či Ukrajina úplne vylúčili rokovania o riešení konfliktu 05 - Modified: 2023-06-02 08:32:59 - Feat.: - Title: Švajčiarsky parlament odmietol nepriamy vývoz zbrojného materiálu na Ukrajinu, nechce porušiť neutralitu
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
02. jún 2023 13:00