StoryEditor

ZMOS žiada právo veta pri legislatívnych návrhoch s priamym dosahom na samosprávy

24.05.2023, 14:45
Autor:
TASRTASR

Ambíciou združenia je tiež pomenovať a presadzovať požiadavky, ktorými sa posilní postavenie miestnej územnej samosprávy.

Dlhodobým cieľom Združenia miest a obcí Slovenska je možnosť uplatnenia práva veta pri legislatívnych návrhoch, ktoré majú priamy dosah na fungovanie samospráv. Na stredajšej tlačovej konferencii o tom po dvojdňovom sneme informoval nový predseda združenia Jozef Božik. ZMOS chce ešte pred predčasnými parlamentnými voľbami o svojich prioritách rokovať s politickými stranami, ktoré majú v prieskumoch verejnej mienky dlhodobo viac ako päť percent.

Uplatnenie práva veta by mali mať podľa Božika organizácie samosprávy a predovšetkým ZMOS pri rokovaní s vládou v prípade, "že sa pripravujú zákony, ktoré znamenajú priamy, či už finančný alebo výkonno-realizačný dosah na fungovanie obcí, miest a samosprávnych krajov". Ambíciou združenia je tiež pomenovať a presadzovať požiadavky, ktorými sa posilní postavenie miestnej územnej samosprávy.

Všestranný rozvoj územia či poskytovanie verejných služieb

S politickými stranami chce združenie rokovať aj o potrebe ochrany hodnôt a princípov miestnej územnej samosprávy s prihliadnutím na ekonomickú stabilitu, legislatívnu predvídateľnosť či koordinovaný rozvoj územia prostredníctvom miest a obcí. Tiež o snahe zabezpečovať všestranný rozvoj územia a poskytovať verejné služby. "Cieľom je podpísanie relevantných memoránd o tom, akým spôsobom bude prebiehať spolupráca v prípade účasti strán na vládnej moci tak, aby samosprávy mohli aspoň sčasti predvídať, čo sa bude na Slovensku diať," podotkol Božik.

Okrem iného ZMOS hovorí o potrebe kompenzácie výpadku finančných prostriedkov za roky 2022 a 2023, o ktoré boli subjekty miestnej územnej samosprávy ukrátené zavedením vyššieho daňového bonusu. Tiež volá po posunutí účinnosti termínu zavedenia povinnosti mechanicko-biologickej úpravy komunálnych odpadov pred uložením na skládku a zastavení účinnosti novej stavebnej legislatívy minimálne do roku 2026. Združenie hovorí aj o potrebe zmien v optimalizácii siete nemocníc.

Čakajú ich rokovania s premiérom aj prezidentkou

O finančných kompenzáciách pre samosprávy by malo združenie v najbližších dňoch rokovať s premiérom Ľudovítom Ódorom. Oslovilo aj prezidentku SR Zuzanu Čaputovú. "Som rád, že sme na ceste, ktorá by mohla na svojom konci zaznamenať úspech v podobe peňazí, ktoré by do konca júna prišli na účty krajov, miest a obcí v objeme 54 miliónov eur," priblížil nový šéf združenia.

Bývalý predseda združenia Branislav Tréger upriamil pozornosť aj na problematiku zvyšujúcich sa cien potravín a potrebu konsolidácie verejných financií. Hovoril tiež o legislatívnej smršti v parlamente. V tejto súvislosti poukázal na to, že žiadny zákon týkajúci sa samospráv by nemal byť prijímaný bez doložky vplyvov.

Okrem nového predsedu združenia boli na 34. sneme ZMOS-u zvolení aj piati členovia kontrolnej komisie. Konkrétne primátor Gelnice Dušan Tomaško, primátorka mesta Sliač Ľubica Balgová a primátor Jelšavy Milan Kolesár. Tiež starostka obce Odorín Mária Goduľová a starosta obce Jablonov nad Turňou Slavomír Zubriczky. Na dvojdňovom sneme bolo prítomných približne 1200 delegátov.

01 - Modified: 2023-05-24 08:50:07 - Feat.: 1 - Title: Novým predsedom ZMOS-u bude primátor Partizánskeho Jozef Božik 02 - Modified: 2023-05-10 11:40:44 - Feat.: 1 - Title: Mestá a obce trápia ceny energií, Združenie miest a obcí Slovenska od novej vlády očakáva ich kompenzácie
01 - Modified: 2023-06-01 17:00:00 - Feat.: - Title: Spájanie politikov: nežiadame zázraky, chceme spoluprácu 02 - Modified: 2023-05-30 19:22:20 - Feat.: - Title: Šéf ZMOS Božik: Škôlka pre štvorročné deti od septembra? To je ako diaľnica do Košíc 03 - Modified: 2023-05-27 08:21:17 - Feat.: - Title: ZMOS nezíska právo veta. Rozumná vláda ho však obchádzať nebude, tvrdí publicista 04 - Modified: 2023-05-26 13:31:29 - Feat.: - Title: Samosprávy mali mať za minulý rok stratu v hospodárení 250 miliónov eur 05 - Modified: 2023-05-24 08:50:07 - Feat.: - Title: Novým predsedom ZMOS-u bude primátor Partizánskeho Jozef Božik
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
03. jún 2023 10:49