StoryEditor

Ukrajina má pochopenie väčšiny sveta, povedal Zelenskyj po intenzívnych rokovaniach

21.05.2023, 23:35
Autor:
ČTKČTK

Volodymyr Zelenskyj poukázal, že rokovaní skupiny G7 v Hirošime sa zúčastnili tiež zástupcovia krajín takzvaného globálneho Juhu, ktorý zatiaľ Ukrajinu brániacu sa ruskej agresii nepodporuje.

Ukrajina našla vo všetkých dôležitých bodoch pochopenie pri väčšine sveta, povedal vo svojom pravidelnom večernom prejave ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

V uplynulých dvoch dňoch rokoval s radom svetových lídrov vrátane amerického prezidenta Joea Bidena alebo indického premiéra Naréndry Módího na summite skupiny G7 v Hirošime. V piatok sa okrem toho zúčastnil na summite Ligy arabských štátov (LAS) v Saudskej Arábii.

Zelenskyj poukázal, že rokovaní skupiny G7 v Hirošime sa zúčastnili tiež zástupcovia krajín takzvaného globálneho Juhu, ktorý zatiaľ Ukrajinu brániacu sa ruskej agresii nepodporuje.

Stretnutie s lídrami niektorých týchto krajín i ďalšími svetovými predstaviteľmi ale Zelenskému dáva v tomto ohľade nádej na zmenu, vyznieva z jeho prejavu.

"Svet počúva náš postoj. Ochrana a bezpečnostné záruky, návrat celého nášho územia, všetkých našich ľudí, spravodlivosť, uskutočnenie nášho mierového vzorca. Ohľadom všetkých bodov dôležitých pre Ukrajinu existuje vzájomné pochopenie s väčšinou sveta," vyhlásil Zelenskyj vo videozázname, ktoré ho zachytáva s trochu vyčerpaným výrazom na palube lietadla.

"Stretnutie s lídrom Indonézie bolo obsažné, stretnutie s prezidentom Južnej Kórey - je potenciál pevných vzťahov.. 2000. Pohovoril som s lídrami Vietnamu a Austrálie. Oddelene a do podrobností sme hovorili s premiérom Japonska - budeme posilňovať spoluprácu, "vymenoval Zelenskyj.

S Bidenom Zelenskyj v Hirošime rokoval o ďalšej americkej vojenskej pomoci a tiež o dodávkach stíhačiek F-16 ukrajinskému letectvu.

Popri rozhovoroch s vyššie spomínanými lídrami ukrajinský prezident absolvoval rokovania tiež so zástupcami Kanady, Nemecka, Francúzska, Británie, Talianska a s predstaviteľmi Európskej únie.

So Zelenským sa naopak kvôli údajne nabitému programu počas summitu nestretol prezident Brazílie Luiz Inácio Lula da Silva, ktorého krajina zastáva k podpore Ukrajiny zdržanlivý postoj.

Vrelého prijatia sa Zelenskému dostalo aj na piatkovom rokovaní Ligy arabských štátov, na ktoré nečakane priletel. Podľa televízie Al-Arabíja bola účasť Zelenského ako čestného hosťa summitu súčasťou snahy Rijádu sprostredkovať mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou.

01 - Modified: 2023-06-02 20:20:02 - Feat.: - Title: Ukrajinky uviazli pri kryte. Zelenskyj nariadil audit, spor so starostom Kličkom silnie 02 - Modified: 2023-06-02 19:48:04 - Feat.: - Title: Arménsko nie je spojencom Ruska vo vojne s Ukrajinou. Berieme to na vedomie, znie z Moskvy 03 - Modified: 2023-06-02 19:20:54 - Feat.: - Title: Veľvyslankyňa USA v NATO: Slovenskí vojaci sú pre Alianciu veľkým prínosom 04 - Modified: 2023-06-02 18:48:12 - Feat.: - Title: Členstvo Ukrajiny v NATO je nemožné pred ukončením ruskej invázie, priznáva Zelenskyj 05 - Modified: 2023-06-02 15:31:46 - Feat.: - Title: Náklady na ochranu Putina idú prudko hore, v Moskve stavajú nový bunker
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
03. jún 2023 04:10