Americký dolár dnes posilňuje a stúpol až na najvyššiu hodnotu za sedem týždňov. Podporuje ho záujem o bezpečné investície v súvislosti s rizikom nesplácania amerického dlhu. Obchodníci tiež obmedzili stávky na skoré zníženie úrokových sadzieb v USA po priaznivých údajoch o výdavkoch spotrebiteľov a výstavbe domov.
Okolo 17:50 nášho času dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, stúpol o 0,3 percenta na 102,9 bodu, keď počas dňa sa vyšplhal až na 103,12 bodu. Euro voči doláru oslabilo o 0,3 percenta na 1,0837 USD. Dolár k jenu posilnil o 0,8 percenta na 137,47 JPY. Euro voči jenu vzrástlo o 0,6 percenta na 148,93 JPY.
"Nedávne údaje vykresľujú odolnejší obraz rastu USA v porovnaní s Európou," uviedol analytik firmy Convera Joe Manimbo. Poznamenal, že zvýšená inflácia a nízka nezamestnanosť naznačujú, že prípadné zníženie úrokových sadzieb v USA sa pravdepodobne uskutoční skôr neskôr ako predtým.
Dnešná správa ukázala, že výstavba rodinných domov v USA v apríli vzrástla. Správa prišla po utorkových údajoch o maloobchodných tržbách, ktoré v apríli síce vzrástli menej, ako sa očakávalo, základný trend ale zostal silný. Navyše, priemyselná výroba minulý mesiac vzrástla viac, ako sa čakalo.
V centre pozornosti zostáva rokovanie o dlhovom strope v USA. Prezident Joe Biden bude podľa vyhlásenia Bieleho domu ešte tento týždeň pokračovať v rozhovoroch o dlhovom strope s predstaviteľmi Kongresu. Predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy sľúbil, že krajina sa vyhne platobnej neschopnosti, uviedla agentúra Reuters.