StoryEditor

Nadácia Zastavme korupciu: Nová vláda by mala vymeniť šéfa SIS

15.05.2023, 13:01
Autor:
TASRTASR

Novela Trestného zákona, ktorá je momentálne v parlamente, podľa nadácie obsahuje viaceré pozitívne zmeny, napríklad v prípade trestov za eurofondové podvody či v oblasti drogovej kriminality.

Nová vláda by mala vymeniť šéfa Slovenskej informačnej služby a postrážiť novelu Trestného zákona. Uviedli to z Nadácie Zastavme korupciu s tým, že pôsobenie predošlej vlády hodnotia z pohľadu boja proti korupcii viac pozitívne ako negatívne.

Vláda odborníkov bez výraznej podpory v parlamente podľa šéfky nadácie Zuzany Petkovej nemá šancu presadiť významnejšie legislatívne zmeny.

"Do jej právomocí však patrí výmena šéfa SIS a tu by mala konať," zdôraznila. Viackrát sa podľa nej ukázalo, že SIS neprispievala k odhaľovaniu závažnej trestnej činnosti, ale, naopak, jej vyšetrovanie spochybňovala.

Novela Trestného zákona, ktorá je momentálne v parlamente, podľa nadácie obsahuje viaceré pozitívne zmeny, napríklad v prípade trestov za eurofondové podvody či v oblasti drogovej kriminality.

"Novela však poľavuje v trestaní za majetkové trestné činy. V prípade, ak by poslanci presadili pozmeňujúce návrhy, ktoré ešte viac znižujú tresty za korupciu alebo ekonomické trestné činy, nový minister by mal novelu stiahnuť z parlamentu," uviedol Martin Suchý z Nadácie Zastavme korupciu.

Nový minister dopravy by sa zase podľa Xénie Makarovej z nadácie mal zaoberať kritikou a prešľapmi vedenia Národnej diaľničnej spoločnosti.

"Vedenie diaľničiarov bolo už opakovane prichytené, že nehovorilo o miliardovom mýtnom systéme pravdu," podotkla. NDS podľa nej zlyháva aj pri manažovaní výstavby diaľnic.

Nadácia poukázala na to, že počas pôsobenia predošlej vlády začal fungovať Úrad na ochranu oznamovateľov a začali sa vyšetrovať veľké korupčné kauzy s politickým pozadím. Slovensko sa tiež zlepšilo v rebríčkoch vnímania korupcie. Nadácia však upozornila, že z pôvodne 24 protikorupčných opatrení sa odchádzajúcej vláde nepodarilo presadiť ani polovicu.

01 - Modified: 2023-06-07 22:06:04 - Feat.: - Title: Vyrovnaný rozpočet by odtrhol ekonomickú lavínu. Tá by stiahla na Slovensku viaceré odvetvia 02 - Modified: 2023-06-05 15:30:00 - Feat.: - Title: Ako Fico a Matovič zabudli, kam dostali túto krajinu 03 - Modified: 2023-06-04 11:00:10 - Feat.: - Title: Smer nepodpíše programové vyhlásenie vlády, ktoré by obsahovalo vystúpenie z Únie a NATO 04 - Modified: 2023-06-02 10:47:58 - Feat.: - Title: Remišová od vlády očakáva pokračovanie v pomoci ľuďom aj v boji za očistu krajiny 05 - Modified: 2023-06-01 22:00:00 - Feat.: - Title: Slovensko čaká český scenár. Dane stúpnu aj nám, vinník je jasný (komentár)
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
08. jún 2023 08:14