Sýria nechá na ďalšie tri mesiace otvorené pre humanitárnu pomoc smerujúcu do oblastí, ktoré vo februári postihlo ničivé zemetrasenie, dva prechody s Tureckom. Oznámila to dnes OSN, ktorá o to v piatok požiadala vládu prezidenta Bašára Sada, napísala agentúra AFP. Zemetrasenie, ktoré zasiahlo sever Sýrie a východ Turecka, spôsobilo v oboch krajinách úmrtie zhruba 60-tisíc ľudí.
Úrad pre koordináciu humanitárnych záležitostí OSN (OCHA) dnes oznámil, že Damask "povolil OSN, aby používala ďalšie tri mesiace prechody Báb as-Salám a Báb ar-Ráí". Cez priechody je z Turecka prevážaná humanitárna pomoc oblastiam postihnutým zemetrasením, ktoré sa čiastočne nachádzajú pod kontrolou odporcov vlády Bašára Asada. Tie sa predtým sťažovali na prieťahy v preprave humanitárnej pomoci cez jediný otvorený prechod medzi Tureckom a severom Sýrie.
Sýria povolila používanie dvoch hraničných priechodov pre humanitárnu pomoc zhruba týždeň po zemetrasení, v polovici februára. Urobila tak na tri mesiace. Podľa rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN z roku 2014 mali byť medzi severom Sýrie a Tureckom otvorené štyri prechody. Kvôli nátlaku Moskvy však od roku 2020 zostal otvorený jeden jediný prechod.
Zemetrasenie zo 6. februára spôsobilo v Turecku a Sýrii skoro 60-tisíc obetí. Väčšina z nich pripadá na Turecko. V Sýrii zemetrasenie zasiahlo oblasti, ktoré majú pod kontrolou ako vláda, tak aj jej odporcovia. Podľa odhadov OSN Sýria potrebuje na rekonštrukciu po tejto katastrofe najmenej 15 miliárd dolárov.