StoryEditor

Spojené štáty schválili predaj vrtuľníkov Chinook pre Nemecko

12.05.2023, 07:02
Autor:
TASRTASR

Predaj vrtuľníkov a príslušného vybavenia vrátane motorov a náhradných dielov za 8,5 miliardy dolárov umožní Nemecku posilniť obranu a zamedziť regionálnym hrozbám.

Spojené štáty vo štvrtok schválili predaj 60 transportných vrtuľníkov CH-47F Chinook a ďalšieho vybavenia pre Nemecko. TASR informuje na základe správ agentúr AP a AFP.

Predaj vrtuľníkov a príslušného vybavenia vrátane motorov a náhradných dielov za 8,5 miliardy dolárov umožní Nemecku posilniť obranu a zamedziť regionálnym hrozbám, uviedla vo vyhlásení americká Agentúra pre obranno-bezpečnostnú spoluprácu (DSCA) spadajúca pod Pentagón.

Takisto to "podporí zahraničnú politiku a bezpečnosť Spojených štátov tým, že sa zvýši bezpečnosť spojenca v NATO, ktorý je dôležitou silou pre politickú a ekonomickú stabilitu v Európe", uviedla DSCA v súvislosti s predajom vrtuľníkov pre Nemecko. Ten podľa AP nemá priamy súvis s vojnou na Ukrajine.

Možný predaj povolilo ministerstvo zahraničných vecí USA a DSCA vo štvrtok upovedomila Kongres, ktorý ešte musí danú transakciu odobriť.

Uvedené vrtuľníky Chinook armáda USA využívala na prepravu vojakov a vybavenia aj vo vojnách v Afganistane a Iraku.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
02. jún 2023 03:33