Rada OSN pre ľudské práva (UNHRC) dnes tesne schválila intenzívnejšie monitorovanie porušovania ľudských práv v Sudáne, uviedla agentúra Reuters. Iniciatívu západných krajín schválilo 18 štátov, vrátane Británie a USA. Proti bolo 15 krajín, prevažne z Afriky. Štrnásť štátov sa hlasovania zdržalo. V Sudáne pokračujú boje medzi miestnou armádou a polovojenskými Jednotkami rýchlej podpory (RSF), ktoré vypukli 15. apríla.
"Myslím, že je naozaj dôležité, aby sudánsky ľud vedel, že my v Rade pre ľudské práva v Ženeve sledujeme, čo sa deje, a že sme zdesení tým, čo vidíme," povedal britský veľvyslanec pri OSN Simon Manley.
Výsledok hlasovania UNHCR zaručuje expertovi OSN pre Sudán okrem iného vyššie právomoci pri monitorovaní porušovania ľudských práv.
Sudánsky veľvyslanec pri OSN Hasan Hamíd Hasan označil boje v krajine za "vnútornú záležitosť" a volal po "afrických riešeniach afrických problémov". Konanie sudánskej armády tiež označil za "ústavnú povinnosť všetkých armád vo všetkých krajinách".
Návrh posilniť monitorovanie situácie v Sudáne nepodporila žiadna africká krajina, čo podľa Reuters značí rastúci odpor kontinentu voči Západom navrhovaným iniciatívam. "Africkú skupinu rozdelila silná saudskoarabská loby," uviedol nemenovaný diplomant.
Arabské štáty nepodporili návrh tiež z obavy, že by to mohlo zmariť aktuálne mierové rokovania v saudskoarabskej Džidde. To podľa nemenovaného sprostredkovateľa dnes prvýkrát od sobotňajšieho začiatku dosiahlo aspoň čiastočný pokrok v snahe o zabezpečenie prímeria v Sudáne, píše Reuters.
Boje v Sudáne dnes podľa televízie Al-Džazíra pokračovali vo viacerých chartúmskych štvrtiach a priľahlých mestách. Explózie a strety hlásili tiež obyvatelia mesta Ubajjid, ktoré leží zhruba 200 kilometrov juhozápadne od Chartúmu.
Sudánsky konflikt si doteraz podľa Svetovej zdravotníckej organizácie vyžiadal vyše 600 obetí; viac ako päťtisíc ľudí bolo zranených. Vnútorne vysídlených je teraz v Sudáne podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu vyše 700-tisíc.