StoryEditor

Švédsky výrobca elektromobilov Polestar redukuje výrobné plány a bude prepúšťať

11.05.2023, 16:03
Autor:
TASRTASR

Začiatok tohto roka sa ukázal ako veľmi náročný pre novších hráčov na trhu elektromobilov. Tí čelia silnej konkurencii zo strany čínskych automobiliek, ako aj viacerých dlhodobo etablovaných značiek.

Švédsky výrobca elektrických vozidiel Polestar zredukoval svoje pôvodné výrobné plány na tento rok a počet pracovných miest plánuje znížiť zhruba o desatinu. Ako dôvod uviedol nepriaznivé podmienky na trhu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Firma Polestar plánovala v tomto roku pôvodne vyrobiť zhruba 80-tisíc vozidiel. Vo štvrtok uviedla, že plán reviduje a najnovšie očakáva, že produkcia by sa mala pohybovať v rozmedzí od 60-tisíc do 70-tisíc áut. Zároveň prepustí približne 10 % zamestnancov.

Začiatok tohto roka sa ukázal ako veľmi náročný pre novších hráčov na trhu elektromobilov. Tí čelia silnej konkurencii zo strany čínskych automobiliek, ako aj viacerých dlhodobo etablovaných značiek. Situáciu firmám sťažujú aj vysoké úrokové sadzby a navyše, ďalšiu komplikáciu predstavuje cenová vojna, ktorú na prelome rokov odštartovala automobilka Tesla.

Podobne ako teraz Polestar oznámili predtým revíziu svojich výrobných plánov smerom nadol aj jej priami konkurenti Lucid a Fisker. Navyše, Lucid v marci oznámil zrušenie takmer pätiny pracovných pozícií.

Firma Polestar, ktorú založili automobilka Volvo Cars a čínska Geely, zaznamenala za 1. štvrťrok prevádzkovú stratu 199,4 milióna USD (182,10 milióna eur). Napriek stratovému kvartálu však boli výsledky lepšie než pred rokom, keď strata firmy dosiahla 257,9 milióna USD.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
01. jún 2023 08:45