StoryEditor

Žiadne mená ma nevyrušujú, vyhlásil Pellegrini. Sľúbil pomoc pri riešení krízových otázok

10.05.2023, 16:01
Autor:
TASRTASR

Vláda odborníkov by sa podľa šéfa Hlasu mala prioritne venovať plánu obnovy a eurofondom.

Predsedu mimoparlamentného Hlasu-SD a poslanca Národnej rady Petra Pellegriniho nevyrušujú žiadne mená nadchádzajúcej úradníckej vlády.

Skonštatoval to po stredajšom stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, ktorá mu predstavila nominácie na členov kabinetu. Naďalej neplánuje vysloviť kabinetu dôveru. Sľubuje však podporu pri opatreniach na pomoc ľuďom či na riešenia krízových situácií.

"Má to šancu byť technicky lepšia vláda ako vláda Igora Matoviča a Eduarda Hegera, ale nemyslím, že to bude vláda, ktorá posunie Slovensko dopredu, na to nemá mandát. Skôr treba od nej očakávať upokojenie situácie a také pragmatické, technické, odborné riadenie dennodennej agendy štátu," komentoval Pellegrini. Zároveň dodal, že sa treba chystať na predčasné parlamentné voľby, kde si to rozdajú politické strany so svojimi programami.

Vláda odborníkov by sa podľa neho mala prioritne venovať plánu obnovy a eurofondom. Pripomenul tiež, že bude musieť aj pripraviť rozpočet a zabezpečiť kontrolu verejných financií. S prezidentkou sa zhodol, že kabinet by nemal prichádzať so žiadnymi kultúrnymi otázkami alebo ideologickými témami.

Pellegrini zhodnotil, že kabinet budú tvoriť ľudia, ktorí by nemali mať žiadne politické ambície ani chuť zneužiť funkciu v predvolebnej kampani v prospech konkrétnej politickej strany. Ocenil, že vládu odborníkov má tvoriť minimum štátnych tajomníkov.

Mala by tak podľa neho byť nezávislá od aktuálneho kabinetu. Budúci premiér Ľudovít Ódor sa so všetkými členmi budúcej vlády stretol a stotožnil sa s nomináciami, tlmočil Pellegrini slová prezidentky.  

Prezidentka sa v stredu stretla aj s ďalšími lídrami strán. Úradnícku vládu by mala menovať na budúci týždeň.

01 - Modified: 2024-06-19 15:04:45 - Feat.: - Title: Pellegrini chce po letných prázdninách úradovať aj z Banskej Bystrice. Nechcem, aby to bolo slávnosťou, vraví 02 - Modified: 2024-06-19 13:23:59 - Feat.: - Title: SNS rozladila nominácia Šefčoviča. Národniari majú jasno, teraz už ide len o jedno 03 - Modified: 2024-06-19 10:31:02 - Feat.: - Title: Pellegrini chce ako prezident napraviť pokrivené renomé Slovenska v zahraničí. Je však sčasti skreslené, tvrdí 04 - Modified: 2024-06-18 14:25:53 - Feat.: - Title: Prezident v stredu na svojej prvej regionálnej ceste navštívi Banskú Bystricu 05 - Modified: 2024-06-18 09:14:28 - Feat.: - Title: Na post šéfa NATO podporíme Rutteho. Pellegrini na prvej prezidentskej tlačovke povedal, čo za to chceme
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
20. jún 2024 07:12