Stovky ľudí protestujúcich proti ruskej invázii na Ukrajinu dnes vo Varšave zablokovali cestu veľvyslancovi Ruska, ktorý so svojimi spolupracovníkmi niesol veniec na cintorín sovietskych vojakov. Informujú o tom poľské médiá. Rusko, ktoré vlani 24. februára vojensky napadlo Ukrajinu, si dnes pripomína víťazstvo Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne.
Ľudia na priestranstve pri cintoríne medzi dlaždicami rozostavali stovky modro-žltých ukrajinských vlajok, symbolické hroby obetí ruskej agresie, a umiestnili naň makety domov zasiahnutých raketami, ktoré predstavovali budovy zničené Ruskom v Buči, Chersone, Bachmute alebo Mariupole. Z reproduktorov zneli sirény a zvuky výbuchov. "Chceme ukázať, že Rusko nebojuje s fašizmom, ale fašizmus obnovilo," povedala portálu onet.pl Wiktoria Pogrebniaková z iniciatívy Euromajdan-Varšava, ktorá manifestáciu zorganizovala.
Veľvyslancovi Sergejovi Andrejavovi sa na cintorín nepodarilo vojsť, veniec z červených karafiátov položil pred ukrajinské vlajky a z miesta odišiel. Agentúra AP píše, že dopoludnia na cintorín sovietskych vojakov prišlo aj niekoľko Poliakov a cez symbolický cintorín prechádzali k pomníku Červenej armády, aby u neho položili kvety. Tým nahnevali protiruských aktivistov, ktorí ich označili za "provokatérov" slúžiacich záujmom Kremľa.
"Sú to zradcovia Poľska," kričala jedna aktivistka. Zdvihla z pomníka kyticu karafiátov, ktorú tam položila istá žena, a hodila ju na zem. Potom medzi nimi vypukla ostrá hádka.
Onet.pl píše, že ruská ambasáda sa už skôr obrátila na poľské úrady a požiadala ich o ochranu. Zrejme to súviselo s tým, že protiruskí demonštranti Andrejava vlani poliali červenou farbou, ktorá symbolizovala krv Ukrajincov. Hovorca ministerstva zahraničných vecí Lukasz Jasina povedal, že úrad pred tohtoročným výročím dostal ruskú nótu a že neodporučil, aby predstavitelia ruskej ambasády išli kvety na cintorín položiť.
Poľsko patrí k krajinám, ktoré poskytujú Ukrajine najväčšiu vojenskú aj politickú podporu. Vzťahy Varšavy a Moskvy sú pod bodom mrazu a mnoho Poliakov príchod Červenej armády v roku 1945 považuje len za začiatok novej totality.