StoryEditor

Tohtoročný apríl bol štvrtý najteplejší v histórii merania

09.05.2023, 11:23
Autor:
ČTKČTK

Okrem juhoeurópskej vlny horúčav boli nadpriemerné teploty pozorované aj nad rovníkovou časťou východného Pacifiku, čo je skorým príznakom možného prechodu k podmienkam El Niňo, uviedol Copernicus

Tohtoročný apríl bol celosvetovo štvrtý najteplejší v histórii meraní. Oznámila to dnes vo svojej správe agentúra Európskej únie pre monitorovanie atmosféry a klimatických zmien Copernicus. Nadpriemerné teploty zaznamenalo Portugalsko a Španielsko, kde boli namerané aprílové teplotné maximá.

Oveľa teplejšie, ako aký je priemer, bolo v apríli tiež v niektorých častiach Afriky, v Strednej Ázii v okolí Kaspického mora, v juhovýchodnej Ázii a na severe Severnej Ameriky. Naopak chladnejšie, ako aké sú priemerné aprílové teploty, bolo v pásme tiahnucom sa od Spojeného kráľovstva až po juhovýchodnú Európu. Nadpriemerne chladno bolo aj na Aljaške, v Mongolsku, na Arabskom polostrove, v Indii a Austrálii.

"V apríli panovali v Španielsku a Portugalsku mimoriadne vysoké teploty, ktoré boli sprevádzané extrémne suchým počasím. Okrem juhoeurópskej vlny horúčav boli nadpriemerné teploty pozorované aj nad rovníkovou časťou východného Pacifiku, čo je skorým príznakom možného prechodu k podmienkam El Niňo, ktoré často vedú k vyšším globálnym teplotám," uviedla zástupkyňa riaditeľa únijnej služby Samantha Burgessová.

Pyrenejský polostrov, oblasť južne od Álp a oblasti stredomorského Francúzska v apríli zaznamenali mimoriadne suché podmienky. Rovnakú skúsenosť mala aj severozápadná Škandinávia, pobaltské krajiny a veľká časť západného Ruska. Naopak nadpriemerne vlhko bolo v apríli v rozsiahlej oblasti od západu na východ od Írska, Spojeného kráľovstva a Francúzska cez strednú Európu až po Apeninský polostrov, Balkán a Čierne more.

Služba, ktorá využíva vysoký počet nameraných údajov zo satelitov, lodí, lietadiel a meteorologických staníc po celom svete, tiež oznámila, rozloha morského ľadu minulý mesiac dosiahla tretiu najnižšiu aprílovú hodnotu v súbore satelitných dát, a to 19 percent pod priemerom.

01 - Modified: 2023-05-26 14:00:00 - Feat.: - Title: Zdá sa ti, že všade počuješ o klimatických zmenách? Téma sa stala virálnou už pred 70-timi rokmi 02 - Modified: 2023-05-22 09:33:46 - Feat.: - Title: Zo zimy rovno do horúčav. Na jar a jeseň zabudnime, varuje klimatológ 03 - Modified: 2023-05-17 12:47:14 - Feat.: - Title: Nasledujúcich päť rokov bude najteplejších v histórii meraní 04 - Modified: 2023-05-16 11:00:00 - Feat.: - Title: GALÉRIA V Dubaji rastú nové ekologické ostrovy. Krajina tvrdí, že takto bude vyzerať život budúcnosti 05 - Modified: 2023-05-16 09:27:12 - Feat.: - Title: Šéfka Slovenských cukrovarov pre HN: Spotreba cukru v obchodoch stúpla, súvisí to s krízou
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
29. máj 2023 22:03