StoryEditor

Plyn v Únii je šesťnásobne drahší než na amerických trhoch

08.05.2023, 18:19
Autor:
TASRTASR

Plynu máme v Európe dostatok, no jeho cena je napriek poklesu šesťnásobne vyššia než na trhoch v USA.

Dekarbonizácia a elektrifikácia priemyslu vytvorí tlak na rast cien, pričom môže ohroziť konkurencieschopnosť Únie vo svete. Plynu máme v Európe dostatok, no jeho cena je napriek poklesu šesťnásobne vyššia než na trhoch v USA.

Tieto informácie odzneli na konferencii "Free Market Road Show 2023: Energetická kríza - čo nás čaká v najbližších rokoch?", ktorú organizoval Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) v spolupráci s rakúskym Austrian Economics Center.

"Keď na príklade Nemecka nahradíte funkčnú jadrovú elektráreň novými obnoviteľnými zdrojmi, to znamená, že všetky tie miliardy ste nemohli investovať do produktívnej činnosti, lebo len vyrábate elektrinu. Toto je niečo, čo bude zase brániť Európe v konkurencieschopnosti vo svete." uviedol analytik INESS Radovan Ďurana.

Komentoval, že síce cena plynu v Európe klesla, stále je šesťkrát drahšia ako na amerických trhoch. Dodal, že ak energia je tou "krvou", ktorá zabezpečuje chod a produkciu, Európa ju má drahšiu ako zvyšok sveta, čím si komplikuje svoju konkurencieschopnosť.

Člen predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu Peter Kučera povedal, že s energetickou krízou sa vyrovnali uzatvorením diverzifikačných kontraktov. Do vypuknutia vojny na Ukrajine mali uzatvorený len jeden zdrojový kontrakt s ruským Gazpromom, pričom mali záujem si poistiť dodávky aj z iných zdrojov. "Podarilo sa nám uzatvoriť diverzifikačné kontrakty so spoločnosťami BP, RWE, Exxon Mobil, Shell či ENI. Dnes môžeme povedať, že sme na 70 % diverzifikovaní z ruského kontraktu," spresnil Kučera.

Plyn z ruského kontraktu však podľa Kučeru zatiaľ stále dostávame, čo je dôvodom, prečo diverzifikácia nie je 100-percentná. Na trhu s plynom je však podľa neho netypická situácia.

"Naplnenosť zásobníkov v Európe je na obrovských číslach, v Európe okolo 55 percent, na Slovensku okolo 60 percent, čo môže byť zároveň signálom, že neistota na trhu pretrváva," uviedol Kučera. Dodal, že táto situácia naznačuje, že ostatní dodávatelia kalkujú s tým, že by problém s dodávkami plynu mohol v budúcnosti nastať.

Riaditeľ Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy (SEPS) Peter Dovhun uviedol, že SEPS umožnil v minulom roku pripojenie jednej gigawatthodiny obnoviteľných zdrojov, no regulácia a pomalá výstavba ich nábeh brzdí. Ak sa však hovorí o percentách obnoviteľných zdrojov energie (OZE), je podľa neho potrebné vnímať, že ide o celý energetický mix aj mimo elektriny, pričom výrobky z fosílnych palív sú len ťažko nahraditeľné. Upresnil, že v poľnohospodárstve ich potrebujeme na výrobu hnojív na potraviny, v doprave na pohonné látky, v stavebníctve na výrobu cementu a asfaltu či v zdravotníctve na rôzne výrobky z plastu.

Dovhun poznamenal, že Slovensko bude v budúcnosti stáť pred dvoma možnosťami, ako zabezpečiť stabilitu energetickej siete.

Prvou bude nasledovanie nemeckého modelu, teda vytvorenie základu z OZE, napríklad veternými elektrárňami, a počas energetických špičiek ju dopĺňať stabilnými zdrojmi energie. Druhý model by bol založený na stabilných zdrojoch, pričom ich objem by bol doplnený obnoviteľnými zdrojmi. Na prvý model však treba veľké úložiská elektriny, ktoré by cenu elektriny výrazne predražili.

Riaditeľ komunikačného oddelenia spoločnosti Slovnaft Anton Molnár uviedol, že sankcie Únie sa vzťahujú na ruskú ropu a produkty dovezené z Ruska, nie však na produkty vyrobené z ruskej ropy mimo Únie.

Výrobky z Turecka či z Arabského polostrova tak končia na európskom trhu bez obmedzení, čím ruské sankcie obchádzajú. Slovnaft sa však podľa Molnára snaží nahrádzať ruskú ropu ropou z celého sveta a vytvoriť si nový ropný mix. Od marca tohto roku napríklad do bratislavskej rafinérie prúdi ľahká ropa z Azerbajdžanu.

01 - Modified: 2023-06-01 14:40:27 - Feat.: - Title: Súkromný sektor v USA vytvoril v máji viac pracovných miest, ako sa čakalo 02 - Modified: 2023-06-01 13:19:12 - Feat.: - Title: Blinken vyzval na zmiernenie napätia v Kosove aj Sudáne 03 - Modified: 2023-06-01 12:03:23 - Feat.: - Title: Ruská tajná služba tvrdí, že odhalila operáciu americkej rozviedky využívajúcej telefóny Apple 04 - Modified: 2023-06-01 05:02:34 - Feat.: - Title: O nomináciu na prezidentského kandidáta sa podľa tlače bude usilovať aj Mike Pence 05 - Modified: 2023-06-01 04:47:28 - Feat.: - Title: Kimova sestra avizuje, že KĽDR čoskoro podnikne úspešný pokus o vyslanie družice
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
02. jún 2023 07:57