StoryEditor

Sasko a Brandenbursko požadujú kontroly na hraniciach s Poľskom a Českom

07.05.2023, 18:28
Autor:
ČTKČTK

V stredu budú nemecké spolkové krajiny rokovať s kancelárom Olafom Scholzem v kancelárstve v Berlíne o ďalšom financovaní nákladov na utečencov. Okrem peňazí pôjde však aj o počty žiadateľov o azyl a problémy s deportáciami.

Ministri vnútra nemeckých spolkových krajín Sasko a Brandenbursko požadujú zavedenie stacionárnych kontrol na hraniciach s Poľskom a Českou republikou. Chcú tak zabrániť neoprávnenému vstupu utečencov. Podľa agentúry DPA sa ministri Armin Schuster a Michael Stübgen listom obrátili pred summitom o utečencoch plánovaným na stredu na spolkovú ministerku vnútra Nancy Faeserovú. Argumentujú účinkom už existujúcich hraničných kontrol v Bavorsku.

V stredu budú spolkové krajiny rokovať s kancelárom Olafom Scholzem v kancelárstve v Berlíne o ďalšom financovaní nákladov na utečencov. Okrem peňazí pôjde však aj o počty žiadateľov o azyl a problémy s deportáciami.

"Na pozadí porovnateľnej migračnej situácie na hraniciach Brandenburska s Poľskom a Saska s Poľskom a Českou republikou sme napísali spolkovú ministerku vnútra a požiadali o dočasné znovuzavedenie stacionárnych kontrol na vnútorných hraniciach," uviedol saský minister vnútra Schuster. "Ak chceme zachovať slobodu pohybu v schengenskom priestore, musíme zabrániť strate kontroly na federálnej hranici. Očakávame preto, že federálna vláda okamžite zavedie stacionárne kontroly na vnútorných hraniciach a zintenzívni svoje opatrenia na ochranu hraníc,“dodal jeho náprotivok Stübgen. Obaja varujú pred zmenami nálad v obyvateľstve.

Nemecko zaviedlo od jesene 2015 kontroly na hraniciach Bavorska s Rakúskom. Urobilo tak po tom, čo sa desaťtisíce utečencov a ďalších migrantov vydali z Grécka balkánskou cestou do západnej Európy.

Faeserová chce sprísniť azylovú politiku Európskej únie a zaviesť prax rýchleho preverovania migrantov priamo na vonkajších hraniciach únie, odkiaľ by neúspešní žiadatelia o azyl boli rovno deportovaní. Migrácia je pre ňu kľúčová téma, pretože Nemecko je v Európe jednou z cieľových krajín, do ktorých bežci mieria.

01 - Modified: 2023-09-30 10:53:17 - Feat.: - Title: V nemeckých Drážďanoch chceli podpáliť budúcu ubytovňu pre utečencov 02 - Modified: 2023-09-30 08:20:45 - Feat.: - Title: Platenie faktúr v Nemecku čoraz viac mešká, problém môžu mať aj firmy na Slovensku 03 - Modified: 2023-09-30 05:54:56 - Feat.: - Title: Nemecké ministerstvo zahraničných vecí si s Muskom vymenilo názory o dotovaní záchranných lodí s migrantmi 04 - Modified: 2023-09-29 20:40:19 - Feat.: - Title: Lídri stredoázijských krajín rokovali so Scholzom o sankciách 05 - Modified: 2023-09-29 14:33:25 - Feat.: - Title: Nemecko vyšle v novembri do Pobaltia dve stíhačky Eurofighter
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
01. október 2023 11:58