StoryEditor

V kauze Mýtnik vypovedal Makó, obhajca hovorí o nulovej dôkaznej hodnote

04.05.2023, 16:43
Autor:
TASRTASR

Makó podrobne opisoval, ako sa v roku 2014 dostal do funkcie, o vzťahoch s exprezidentom finančnej správy Františkom Imreczem a podnikateľom Michalom Suchobom, majiteľom firmy Allexis, ktorá dodávala IT systémy pre finančnú správu.

Výpoveďou bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa pokračovalo vo štvrtok na Špecializovanom trestnom súde, pracovisko Banská Bystrica, hlavné pojednávanie v kauze Mýtnik. Obžalobe z ekonomickej a korupčnej trestnej činnosti čelí šesť osôb, medzi nimi podnikateľ Jozef Brhel, jeho syn Jozef Brhel či bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc.

Makó podrobne opisoval, ako sa v roku 2014 dostal do funkcie, o vzťahoch s exprezidentom finančnej správy Františkom Imreczem a podnikateľom Michalom Suchobom, majiteľom firmy Allexis, ktorá dodávala IT systémy pre finančnú správu.

Hovoril tiež o projektoch, s ktorými mali súvisieť zmanipulované tendre a aj o tom, ako raz alebo dvakrát viezol Imreczeho za obžalovaným Brhelom starším, aby ho informoval o dianí na FS, o výberových konaniach a personálnych otázkach.

"Jeho výpoveď má veľmi nízku dôkaznú hodnotu. Na FS nastúpil v septembri 2014 a informačné systémy Aladin boli obstarané v roku 2013. Je to svedok, ktorý sa objektívne nemôže vyjadrovať k obstarávaniu, ani k machináciám. Neviem, prečo ho sem prokurátor volal," konštatoval obhajca Michal Mandzák.

Ako tiež zdôraznil, je evidentné, že Makó nemá znalosti o informačných systémoch na FS. "Hovorí o tom, že FS využívala informačný systém e-kolok, čo však nebola pravda, lebo ten obstarala Slovenská pošta a dodávateľom nebola spoločnosť Allexis. Takže nulová dôkazná hodnota," zdôraznil Mandzák.

Podľa neho ide o manipuláciu trestného konania. "Makó bol oznamovateľom. V tejto trestnej veci vypovedal viackrát k projektom spoločnosti Allexis a ani raz neoznačil môjho klienta, ale iné osoby. Keď vyšetrovateľa vymenila vyšetrovateľka, prvá otázka bola, kto má vplyv na FS a vtedy začína rozprávať o mojom klientovi," objasnil Mandzák.

Robert Kaliňák, obhajca Kuruca vo štvrtok predložil senátu ŠTS ďalší návrh na doplnenie dokazovania, ktorý má potvrdzovať hrubé manipulovanie s trestnými konaniami, vrátane Mýtnika.

"Ide o súbor nahrávok, kde sa nachádzajú viaceré časti, ktoré priamo hovoria o príprave a podsúvaní dôkazov aj v kauze Mýtnik," uviedol Kaliňák.

Vyplýva z nich, že svedkovia boli vopred inštruovaní, čo majú vypovedať tak, aby sa ich výpovede zhodovali. Žiada preto, aby sa súd s nimi oboznámil a tak posudzoval dôveryhodnosť svedkov. "Aj to potvrdzuje, že celá obžaloba stojí na vode," dodal Kaliňák.

Obžaloba v kauze Mýtnik sa týka porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zločinu prijímania úplatku. V jednom skutku bola ustálená škoda prevyšujúca sumu 45 miliónov eur. Obvineniu čelí aj Martin B., Milan G. a Miroslav S. Obžalovaní vinu popierajú.

01 - Modified: 2023-05-29 13:01:22 - Feat.: - Title: Kažimír nebude v utorok vypovedať v kauze Mýtnik. Dôvodom je pracovná cesta 02 - Modified: 2023-04-04 12:59:24 - Feat.: - Title: Sudca odmietol obžalobu Kaliňáka a Brhela. Došlo k závažnému porušeniu práv, tvrdí 03 - Modified: 2023-03-29 17:27:56 - Feat.: - Title: Kaliňák žije najmä z advokácie, no opäť mu hrozí pozastavenie činnosti. S manželkou si už rozdelil majetok 04 - Modified: 2023-03-29 06:55:36 - Feat.: - Title: Obžalobu Kaliňáka a Brhela dostal sudca v Banskej Bystrici. Rozhodne o ďalšom postupe 05 - Modified: 2023-03-28 14:47:02 - Feat.: - Title: Prokuratúra podala obžalobu na Kaliňáka a Brhela. Čelia podozreniu z podplácania Imreczeho
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
01. jún 2023 09:10