Päťdesiat percent mladých Japoncov malo niekedy samovražedné myšlienky. Podľa dnešnej správy agentúry Kjódó to vyplýva z prieskumu, ktorý medzi obyvateľmi Japonska vo veku medzi 18 a 29 rokmi uskutočnila mimovládna organizácia Nippon Foundation.
Organizácia uviedla, že myšlienky na samovraždu u opýtaných mladých Japoncov súviseli okrem iného so zložitými vzťahmi s ľuďmi, ktorí sú im blízki, so šikanou či obavami ohľadom štúdií a kariéry. Online prieskum sa uskutočnil medzi 14.555 respondentmi v novembri, výsledky organizácie zverejnila v apríli.
Zo 44,8 percenta opýtaných, ktorí myšlienky na skoncovanie s životom priznali, sa 40 percent o samovraždu skutočne pokúsilo alebo podniklo kroky na jej uskutočnenie.
Samovraždy boli hlavnou príčinou úmrtia mladých mužov aj žien v Japonsku v rokoch 2019, 2020 aj 2021, uviedla agentúra Kjódó s odvolaním sa na údaje japonského ministerstva zdravotníctva. Predvlani si napríklad vzalo život 2611 Japoncov vo veku medzi 20 a 29 rokmi, vlani to bolo 2483 ľudí v tejto vekovej skupine.
Viac ako polovica ľudí, ktorí priznali samovražedné myšlienky, uviedla, že o tomto probléme s nikým nehovorila. Organizácia preto vyzvala na väčšiu informovanosť verejnosti s cieľom prevencie samovrážd.