StoryEditor

Albánsky premiér vyjadril po srbsky sústrasť obetiam streľby v Belehrade

04.05.2023, 06:42
Autor:
TASRTASR

Šéf belehradskej polície Veselin Milič spresnil, že strelec si urobil náčrty tried a spísal si aj zoznam detí, ktoré plánoval zlikvidovať. Polícia útočníka identifikovala ako 14-ročného Kostu Kecmanoviča.

Albánsky premiér Edi Rama vyjadril v srbčine sústrasť rodinám stredajšej masakry na škole v srbskom hlavnom meste Belehrad, ako aj celému Srbsku i tamojšej vláde.

"Toto sú tie okamihy v živote, keď všetci pochopíme, že naša ľudskosť je tou najcennejšou vecou, ktorú máme všetci spoločnú; a keď nám bolesť a smútok pripomínajú hodnotu jednoty, v dobrých i zlých časoch. Nech odpočívajú v pokoji tí, ktorí zahynuli," napísal v stredu Rama v srbčine na sociálnej sieti Twitter.

Následne v anglickom jazyku zaželal skoré uzdravenie všetkým zraneným "pri tejto tragickej udalosti".

Tínedžer, ktorý v stredu strieľal na základnej škole v Belehrade, útok plánoval približne mesiac, uviedla srbská polícia. Pri streľbe zahynulo osem detí a školský strážnik. Šesť ďalších osôb - päť detí a učiteľka dejepisu - utrpeli zranenia. Jedno z dievčat malo priestrel hlavy a jeho stav bol kritický.

K útoku došlo v štvrti Vračar v centre Belehradu na Základnej škole Vladislava Ribnikara, ktorú atentátnik navštevoval, uviedli srbské médiá.

Šéf belehradskej polície Veselin Milič spresnil, že strelec si urobil náčrty tried a spísal si aj zoznam detí, ktoré plánoval zlikvidovať. Polícia útočníka identifikovala ako 14-ročného Kostu Kecmanoviča.

Útočník pri streľbe použil podľa polície zbraň svojho otca. Srbské médiá uviedli, že po čine sám zavolal políciu, ktorá ho zadržala na školskom dvore. Pri zatýkaní nekládol žiadny odpor.

Polícia zadržala aj otca strelca, ktorý mal podľa informácií tamojších médií záľubu v strelných zbraniach a syna brával na strelnicu.

Podľa výpovedí spolužiakov bol strelec "tichý chlapec" s dobrými známkami, v súvislosti s ním sa však objavili aj informácie o možnej prehliadanej šikane. Keďže má páchateľ ešte len 14 rokov, nie je za svoj čin trestne zodpovedný, uviedli médiá.

Srbská vláda v súvislosti s masakrou vyhlásila v krajine trojdňový štátny smútok.

01 - Modified: 2023-06-09 19:54:53 - Feat.: - Title: Tisíce ľudí sa zúčastnili protivládnej demonštrácie v Belehrade, vládu kritizujú za nezvládnutie násilia 02 - Modified: 2023-06-09 17:44:39 - Feat.: - Title: Srbská centrálna banka zvýšila hlavný úrok o 25 bázických bodov 03 - Modified: 2023-06-09 16:41:58 - Feat.: - Title: Vučić podmienil účasť Srbov v kosovských voľbách udelením autonómie. Priština musí ustúpiť, tvrdí 04 - Modified: 2023-06-08 11:26:34 - Feat.: - Title: Srbsko predĺžilo zbraňovú amnestiu do konca júna 05 - Modified: 2023-06-06 18:39:00 - Feat.: - Title: Lajčák a Escobar rokovali o situácii na severe Kosova
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
10. jún 2023 16:52